Türkiye'ye Karşı

Cumhuriyet Gazetesi’ndeki provokatif yazılarıyla tanınan Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Amerikan gazetesi Washington Post’ta yayınlanan yazısında; 16 Nisan referandumundan önce, Avrupalı devletlerin Türkiye’yi ekonomik yaptırımlarla durdurması gerektiğini söyledi.

Türkiye'ye Karşı
Bu içerik 122046 kez okundu.

Erdoğan’ı Durdurmanın Yolu Ekonomi

Avrupa'nın, ABD Başkanı Donald Trump'tan şikâyetçi olduğunu ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı sessiz kaldığını söyleyen Aslı Aydıntaşbaş, Erdoğan'ı durdurmanın yolunun ekonomiden geçtiğini söyledi. Avrupa’ya hitaben, adeta yalvarırcasına kaleme alınan yazıda; “Erdoğan’ı caydırmak için çok geç değil” türünden, niyetini açıkça ortaya koyan ifadeler yer aldı.

 

Aslı Aydıntaşbaş'ın yazısından bir kısım:

"Avrupalılar Donald Trump ve liberal düzenin çöküşünden şikâyet etmekten hoşlanıyorlar. Ancak hemen yanındaki Türk demokrasi mücadelesini desteklemek için çok az şey yaptılar. Erdoğan'ı yolundan caydırmak için çok geç değil. Ve Avrupa'da bunu yapmak için yeterli ekonomik ve siyasi güç var. Bu, zor bir komşuyla başa çıkmak ve Türkiye'nin siyasi belirsizliğini ortadan kaldırmak için tek çözüm olabilir."

 

Gezi Zihniyeti Devam Ediyor

Aydıntaşbaş’ın bu çıkışı, gezi olayları sırasında provokatif tweetler atan BBC’nin Türkiye muhabirlerinden Selin Girit’in söylemleriyle aynı. Gezi olayları sırasında “''Duran adam değil, durduran adam olalım. Ekonomiyi durduralım. Tüketmeyin. Altı ay tüketmeyin. Dinleyecekler'' şeklinde akıl almaz tweetler atan Girit de Türkiye’yi durdurmak için ekonomik yaptırımlar uygulanması gerektiğini haykırmıştı. Bu iki söylem arasındaki paralellik, gezi olayları sırasında Türkiye’ye kurulan komploların halen sürdüğünü gözler önüne serdi.

 

#GüçlüTürkiyeİçinEvet #MeseleMemleket #BirlikteEvet