Turgut Özal'ın Son Röportajı

Vefatından önce verdiği son röportajda parlamenter sistemin aksayan yönlerine vurgu yapan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, başkanlık sisteminin Türkiye için önemine vurgu yapmıştı.

Turgut Özal'ın Son Röportajı
Bu içerik 132227 kez okundu.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatından önce verdiği son röportajda, Özal’ın başkanlık sistemi için sarf ettiği cümleler dikkat çekiyor. Özal “parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçersek, bu parlamentonun kalkması değil parlamentonun asli görevi olan denetleme görevini yapması demektir” ifadelerini kullanıyor. Bizim gibi, milli yapısı çok çeşitli yerlerden gelen bir ülkede parlamentoda bir takım tıkanıklıklar ve zorluklar yaşandığını belirten Özal, bu durumun önüne geçilmemesi halinde şehirlere ve bölgelere dayalı gruplaşmaların yaşanabileceğinin altınız çiziyor.

 

“Bugünkü Sistem Bunu Yapamaz”

Özal sözlerine “icrayı iyi yapabilmemiz lazım ve icranın iyi denetlenmesi lazım. Bugünkü parlamenter sistem bunu yapamaz. Bu sistemin önemli mahzurlarından biri budur. Yasama yapan parlamentonun tamamen icradan ayrılması lazım. Bu nasıl olacak? Başkanlık sistemi olmadığı zaman, hükümet parlamento içinden seçiliyor. Bakanın iki vasfı var. Ya devlet adamı vasfı ya da siyasetçi vasfı… Kişisel tecrübem şunu gösterdi, parlamentoda siyasi vasıf hep ön plana çıkar.” diyerek devam ediyor.

Özal “halbuki başkanlık sisteminde, devlet adamı vasfı ön plana çıkar, çünkü seçilme endişesi yoktur. O Cumhurbaşkanı ile gelir, onunla birlikte gider. Bu olduğu zaman devlet adamı vasfı ön plana çıkar” diyerek başkanlık sisteminin ülke yönetimine getireceği katkıları anlatıyor.