Soru Gönder
Dogan Cabir 14-04-2017 23:48

İki sorum olacak. Cumhurbaşkanı yardimcilarini ya da bakanları vekillerden seçerse. Örneğin 5 vekili bakan atadı. Bu durumda meclis vekil sayısı 595 e düşecek. Bu vekillerin yerinin dolması nasıl yapılacak. İkinci sorum. 3 parti lideri baskanliga aday oldu. Örneğin Tayyip Erdoğan başkan oldu bahçeli ve kilicdaroğlu olamadı.vekillik ve başkanlık seçimi aynı gün oldugü için başkanlığı kaybeden aynı zamanda vekil de olamayacak.bu da demek ki.mecliste 150 vekili olan parti lideri mecliste olamayacak. Bu durumda nasıl bir sonuç ortaya çıkacak. Söz konusu aday hem vekilliğe hem de baskanliga aday olabiliyor da başkan olunca mı vekilligi düşüyor. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, Cumhurbaşkanı milletvekillerinden bakan ya da yardımcı seçerse, seçtiği kişinin milletvekilliği düşüyor. 5 tane milletvekilliği bu şekilde düşmüşse, bir dahaki seçime kadar yerleri boş kalıyor. Ancak Meclisin %5'i eksilirse ara seçim yapılabiliyor. Cumhurbaşkanı adayı olan genel başkanların durumu uyum yasaları ile düzenlenecek. Hali hazırda hem milletvekili hem Cumhurbaşkanı adayı olmaları önünde bir engel yok.
Serhat 14-04-2017 20:37

KAMU TÜZELKİŞİLİĞİ kurma yetkisi neden meclisle beraber Cumhurbaşkanına da veriliyor.Muhalefet bunun eyalet sistemine yol açabilceğini söylüyor.Recep Tayyip Erdoğan'nın böyle bir düşüncesi olması bile gelecek C.başkanlarına böyle bir yetki veriliyor mu?

Kamu tüzel kişiliği, kanunla ya da kanunun açıkça verdiği yetkiye dayanılarak kurulan, üstün ve ayrıcalıklı yetkilerle donatılmış, malları, gelirleri ve personeli ayrı bir statüye tabi tutulmuş kuruluşlardır. Bunlar TRT, YÖK, Genel Müdürlükler gibi yapılardır. 123. Maddede yapılan değişiklik, bu tür fonksiyonları olan yapıların kurulmasına yöneliktir. Yeni düzenlemede Cumhurbaşkanı'na bu kuruluşları kurma yetkisi verilmektedir. Ülkenin idari yapısını değiştirmeye yönelik bir yetki verilmemektedir. Haddi zatında 126. madde bu konuyu açıklıkla düzenlemektedir. Bu maddede herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Anayasamızın 126. maddesine göre, Türkiye coğrafi durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre; iller de diğer kademeli bölümlere (ilçe,belde, köy) ayrılır. Anayasanın bu maddesine göre Türkiye'nin il teşkilatlanması dışında bölge esaslı bölümlere ayrılması mümkün değildir. Zira bu açık ve net bir şekilde yasaklanmaktadır. Tekraren söylemek gerekirse bu maddede bir değişiklik yok. Şu halde Anayasanın müsaade etmediği bir hususta Cumhurbaşkanı ülkeyi nasıl bölgelere ayırabilir... Yeni düzenlemede Cumhurbaşkanının bırakın ülkeyi bölgelere ayırma, herhangi bir yeri ilçe yapma yetkisi dahi bulunmamaktadır. Bu iddiayı ortaya atanlar da bunu çok net biliyorlar. Milletin kafasını bulandırma girişiminden başka bir şey değil. Hali hazır Cumhurbaşkanımızda olmadığı gibi gelecek Cumhurbaşkanlarında da bu yetki olmayacak.. selamlarımızla...,
Mehmet 14-04-2017 11:24

Seçilen Cumhurbaşkanı A Partisinden diyelim. Meclis ve Cumhurbaşkanı ayrı ayrı seçildiği için Mecliste ki A Partisi Milletvekili bakımından çoğunlukta olmaz Yani A Partisi 200 Mv. B Partisi 250 Mv, C Partiside 150 Mv. olsun. Bu durumda ne olacak ? Eğer B Partisi ve C Partisi ortak hareket edip 360 Mv. karar verirse Meclisi ve Cumhurbaşkanını feshedebilecek ?

Cumhurbaşkanı milletin yarısından fazlasını alarak seçilecek. İcranın başına geçecek. Mecliste ise farklı partiler farklı oranlarda temsil edilecek. Bu temsil bahsettiğiniz gibi de olabilir. Meclis'in seçimi yenileme kararı alabilmesi için 3/5 çoğunluk gerekiyor. Bu çoğunluk zor da bulunabilir. Ancak bu kararı aldığında sadece Cumhurbaşkanı'nın seçimi yenilenmeyecek, meclisin de seçimi yenilenecek. Meclisin yeniden seçime gitme riski alabilmesi için çok büyük bir krizin olması gerekir. Zaten büyük krizler için seçimi yenileme maddesi karşılıklı olarak getiriliyor.
atakan 13-04-2017 20:09

Merhabalar evet veya hayir arasindaki farki anladik peki biz genclere yarari olacakmi duzeni ailesi bakmakla yukumlu oldugu insanlara yarari olacalbir ayriyetten zaten biz gencleri ucuruma surekluyor durum ortada unutulan gencligiz kabullendik bari bedelli askerlik ciksin devletin gencleri unutmadigini gormek istiyoruz.

Siyasi krizler ve yarın ne olacağı belli olmayan bir hükümet sisteminin gençlere hiç bir faydası yok, olamaz. 7 Haziran'da bunu gördük. Yeni sistem istikrar getiriyor. Yarın belirsizliğini ortadan kaldırıyor. Hükümetin aş, iş, istihdam üzerine yoğunlaşmasını sağlıyor. Türkiye'nin sınır dışı operasyon yaptığı, terör örgütlerinin var gücüyle ülkemize saldırdığı bir dönemde bedelli askerliğin gündeme gelmesi ihtimali yok düzeyinde. Bu konu ancak fiili şartlar uygun hale geldiğinde, ilgili kurumlar tarafından değerlendirilebilir.
alp 13-04-2017 15:01

merhaba c.b seçilen meclisteki partiden olmaz ise ve örn.akp 40 mhp 30 chp 15 oy aldı.c.baskanıda farklı partiden ve ya bu partilerden birinden oldu.Hükümet nasıl kurulacak yeniden seçim mi olacak?çift başlılık olmayacakmı?3kez sordum lütfen cvplarmısınız

Yeni Cumhurbaşkanı ve meclis ayrı ayrı seçiliyor. Cumhurbaşkanının seçilmesiyle hükümet sandıkta kurulmuş oluyor. Atadığı bakanlarla hemen işe başlıyor. Meclisteki oranların farklı olması hükümetin çalışmasını etkilemiyor. Çünkü hükümet ve meclis birbirinden kesin çizgilerle ayrılmış oluyor. Buna rağmen bir problem yaşanması durumunda uzlaşma gerekiyor. Tarafların uzlaşmaya varmaması durumunda seçildikleri dönemden vazgeçip yeni seçime gitmesi gerekiyor. Millet sözünü söyleyerek sorunu çözüyor.
Engin 13-04-2017 09:04

Merhaba şimdi referandum da evet çıkması durumunda Meclis etkinliği azalmıyor mu ? Kuvvetler ayrılığı ( Yasama, Yargı, Yürütme) diye ortada bir şey kalmıyor neden derseniz bütün yetkiler tek elde toplanıyor. Ayrıca Allah korusun Cumhurbaşkanımızın başına bir şey gelirse yerine geçecek kişinin ( Mesela devletin kötülüğünü isteyen biri. Başımıza kılıçdaroğlu gibi bir adamın geldiğini düşündüm şuan Allah Esirgesin ) meclisi fesih etme gibi bir durumu var mı Son bir şey madem herkese huzur refah getirilecek %10'luk seçim barajı neden daha makul bir seviyeye indirilmiyor... (Tabi her önüne geleni de meclise almamak lazım işin öncelikle boş işlerle uğraşan partilerin kapatılması ile başlaması gerekiyor...) Bunların bana açıklamasını yapabilir misiniz?

Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarla yönetiliyor. Kanun Cumhurbaşkanı kararları dahil bütün kararlardan üstün. Yeni dönemde bütün kanunlar milletvekillerinin önerisiyle Meclis tarafından yapılacak. Hükümetin kanun yapma gücü ve yetkisi olmayacak. Meclis etkinliğini kaybetmesi bir yana, hiç olmadığı kadar etkin olacak. Tek elde toplanan yetkiler, icraatla ilgili yetkiler. Cumhurbaşkanı yargının idaresi ile ilgili HSK'da 4 üye atama yetkisine sahip olacak. Meclis aynı kurula 7 üye atayacak. Oluşturulmak istenen algının aksine Cumhurbaşkanı hakim ya da savcı atama yetkisine sahip olmayacak. Yargının kanunlar doğrultusunda verdiği kararlar Cumhurbaşkanı için de bağlayıcı olacak. Gerçek bir güçler ayrılığı olmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanının meclisi feshetme gibi bir yetkisi yok. Seçimleri karşılıklı yenileme yetkisi var. Bu durumda kendi Cumhurbaşkanlığı dönemi de bitiyor. Eğer birinci dönemindeyse tekrar seçime girmesi ve ikinci dönemi için seçilmesi gerekiyor. İkinci döneminde ise zaten bir daha aday olamıyor. Bu durumda meclis ve cumhurbaşkanının uzlaşması esas oluyor. Fesih diye bahsedilen yetkiye ancak çok büyük bir kriz durumunda müracaat edilebilir. Bahsettiğimiz gibi bu durumda da Cumhurbaşkanının yeniden seçime girme ve seçilmeyi ya da bir daha aday olmamayı göze alması lazım. Cumhurbaşkanı olabilmek için milletin %50'den fazlasının oyunu alma şartı, kötü birinin başa geçmesi ihtimalini neredeyse ortadan kaldırıyor. Örneğin çok partili hayata geçtikten sonra CHP hiç bir zaman bu oranda oy alamadı. Ancak mevcut sistem, koalisyonlarla hükümet parçası olmasının önünü açtığı için hükümette yer alabildi. Düzenleme, bütün partilerin milletin değerleri, inançları, beklentilerine uygun hareket etmesini milletle barışık olmasını ve doğru işler yapmasını zorunlu kılıyor. Bütün siyasi partilerin bu zorunluluklar nedeniyle kendilerine çeki düzen verecek olması sistemin en önemli kazanımlarından biri olacak. Seçim barajı kanunlarla düzenleniyor. Referandumdan sonra bu konuda bir çalışma yapılacağını başbakanımız ilan etmişti. Selamlarımızla....,
Furkan Özcan 13-04-2017 03:34

Bir sorum daha olacak; CB seçimlerine belirlenen sayıda imza toplaması durumunda her vatandaşın seçilme hakkı olacak. Peki bu Seçmenlerin artması durumunda %50 barajına yaklaşan bile olmazsa ne tür bir karar alınacak ? Saygılar..

Cumhurbaşkanı seçimi iki turlu bir seçim. Birinci turda seçime katılanlar arasında %50'yi aşan olmazsa, en çok oy alan iki aday arasında ikinci tur seçim yapılacak. İkinci turda %50'yi aşan aday Cumhurbaşkanı olacak. Selamlarımızla...,
Furkan Özcan 13-04-2017 03:28

Cumhurbaşkanlığı adı altında değişen sistemin birkısmına neden 2019'da giriyoruz da bir kısmına hemen geçiş yapıyoruz ?

Anayasa değişikliğine bağlı uyum yasalarının hazırlanması, siyasal partilerin yeni sisteme göre hazırlıklarını yapması gerekiyor. Takip eden seçimin tarihi belirlenmiş olmakla beraber, şartlar oluşur, siyasal partiler seçimin daha erken yapılmasını ister ve uzlaşırlarsa seçimin daha erken yapılması ihtimali bulunuyor.
raşit erbaş 13-04-2017 00:05

merhaba cumhurbaşkanını vefatın da onun görevini kim üstleniyor.yine tbmm başkanımı geçiyor

Cumhurbaşkanının vefatı durumunda yeni Cumhurbaşkanı seçim takvimi başlıyor. Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı yardımcısı Cumhurbaşkanına vekalet ediyor.
Ahmet CATMA 12-04-2017 15:59

Merhaba Önceki sorularda benim sorumun cevabını vermişsiniz ama rica etsem o cevabı maddeden alıntı yaparak tekrar verebilir mısınız? Soru su,CB seçimleri yenildiğinde dönemini kaybetme halı hangi maddede belirtiliyor?

Değişiklik maddesi 11: "...Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır."
Tronix 12-04-2017 15:11

c.başkanın elinde zaten yetki var en büyük yetki sende madem sistem değişince ülke gelişecek sen ülkeyi geliştir sonra biz değişiriz o kadar çok geliştirmek istiyorsun şimdi geliştir o zaman.demek ki neymiş mesele memleket değil koltuk sevdasıymış bir ülkücü olarak hayır neden evet şimdi size soruyorum?

Merhaba, Cumhurbaşkanı'nın yetkisi var ve bunun gereğini yapıyor. Mevcut şartlar içinde ülkenin azami bir gelişme yaşadığı açıkça ortada. Cumhurbaşkanı'nın kendi makamı ile ilgili bir sorunu yokki. Adı üstünde Cumhurbaşkanı. Bahsettiğiniz gibi yetkisi de var, etkisi de var. Ancak sistem kriz çıkaracak, her an ülkenin önünü tıkayacak arızalar taşıyor. 7 Haziran bunun son örneğidir. 2019 seçimleri ile birlikte, kim seçilirse seçilsin, istikrarlı bir sistem kurulacak olması Cumhurbaşkanı'nın değil memleketin meselesidir. Selamlarımızla...,
Fatih Cemre Utaş 12-04-2017 11:59

İyi günler kolay gelsin inşAllah..Benim bir sorum olacak.Broşürlerde ve yapılan propagandalarda darbelerin tarihe karışacağı söyleniyor,yazılıyor,bu konuda biraz bilgi verir misiniz?Ordu istese her türlü darbe yapmaz mı?Dış güçler destek verse gene karşı karşıya kalamaz mıyız darbeyle?Bilgilendirir misiniz?Şimdiden teşekkür ederimm.. :)

İyi günler, Darbeler zayıf hükümetler döneminde, siyasi çekişmeler eşliğinde, sivil otoritenin ülkeye hakim olamadığı zamanlarda gerçekleşir. Mevcut sistem, hem zayıf hükümetlere, çift başlılık sebebiyle siyasi çekişmelere neden olabilmektedir. Seçilmişlerin gücü zayıfladığında türlü gerekçeler üretme fırsatı bulan vesayet odakları darbe yapabilmektedir. Nitekim 1980 darbesi bu nedenle gerçekleşebilmiştir. Örneğin o darbenin gerekçeleri arasında Cumhurbaşkanı'nın seçilememesi, siyasi çekişmeler nedeniyle meydana gelen anarşi olayları bulunmaktadır. Dış güçler destek verse, ordunun içindeki bir takım odaklar onlarla beraber hareket etse bile, güçlü seçilmişlere ve millet desteğine sahip bir hükümete darbe yapılma ihtimali yok düzeyindedir. 15 Temmuz bunun örneğidir. 7 Haziran'da gördük ki, hali hazırda görev yapan güçlü hükümetlerin devamı mevcut sistemle mümkün görünmemektedir. Önümüzdeki ilk seçimde tekrarlanma ihtimali yüksektir. Yeni sistem, istikrarsızlık üreten boşlukları kapatıyor. Böylece darbelerin yaşanma şartları bertaraf ediliyor. Selamlarımızla...,
Serhat 11-04-2017 22:24

Milletvekili olmayan bakanları meclis ve muhalefet nasıl denetleyecek?Bir de "Hayır" reklamında dediği gibi bakanlar kurulu kalkacak mı yoksa her zamanki gibi yalan mı söylüyolar?

Meclis ve muhalefetin bakanları denetleyebilmesi için, bakanların siyasi olması gerekmiyor. Muhalefet ülkedeki bütün kurum ve yetkilileri her zaman olduğu gibi denetleyebilecek. Bakanlar var olacak, Cumhurbaşkanlığı başkanlığında çalışacak. Dolayısıyla bir bakanlar kurulu doğal olarak var olacak.
Mustafa Eminoğlu 11-04-2017 15:36

1- Merhabalar ilk sorum HSKnın yapısı ile ilgili olacak CB 4 üyeyi adlı ve idari hakim ve savcılardan istediği gibi seçebiliyor Adalet Bakanını ve onun Müsteşarınıda(Sonuçta onlarıda o atıyor) üye saydığımızda CB nin 6 üyelik bir katkısı var diyebiliriz. Diger 7 üye Mecliste komisyondan geçirildikten sonra eğer ad çekme usulüne kalmazsa 360 oy çoğunluğunu sağlayan ekol kendi adayını seçebilecek (ki parlamentodaki sağ partiler şuan 550 de 340 oluyorsa basit bir matematik ile 600 de 370 olabilirler). Yani görüldüğü gibi adaleti sağlayacak olan yargıçların üzerindeki HSK gibi önemli bir kurumun Türkiye de ki tüm kesimi adil bir şekilde temsil edebilmesi gerekirken 6 CB ve 7 aday Onun ekolündeki kimselerden olacağı ve bu üyelerin 'kendilerden' kişiler olacağı açıkken nasıl yargının bağımsızlığından ve tarafsızlığından söz edebiliyoruz? 2) Yürütme ile yasama arasında sert ayrılığın olacagindan bahsediliyor seçimlerin aynı gün ve aynı saatte olması yani (Siyasi Parti başkanı olan) CB yi seçecek olan vatandaş doğal olarak onun onay vermiş olduğu milletvekillerinide seçecektir yani Yasama ile yürütmenin birleştiğini görünürde ayrı olsa da yürütmeden gelecek telkinlerle (en azından siyasi parti buluşmalarında) yürütmeye tabi olacağı ve sonucunda Yasama ile Yürütmenin birleştiğini söyleyemez miyiz?

Merhaba, 1. Cumhurbaşkanı ya da Meclisin atayacağı adaylar, hukuk kariyerlerini tamamlamış, Cumhuriyetimizin hukukçu olarak liyakat verdiği insanlar, hiç bir adayın, rastgele insanlar arasından seçilmesi ya da atanması söz konusu değil. Seçilecek adayların kriterlerine bakıldığında ortalama 50 yaşında yetişmiş hukukçular olacağını görebilirsiniz. Siyasete angaje olacaklarını düşünmek, hiç bir şey olmasa bu insanlara yapılmış bir haksızlıktır. 2. Bugün yasama ve yürütme mutlak olarak birdir. Hükümet kimse yasamayı da o yapmaktadır. Yeni sistemde her iki erk ayrı ayrı 5 yıl için seçiliyor. Vatandaş dilerse her iki oyunu aynı partiye atabilir. Dilerse başkan için bir partiye, meclis için başka bir partiye oy verebilir. Hali hazırdaki Belediye seçimlerinde bu sıklıkla yaşanan bir durumdur. Başkanlıkta tercih ettiği adaya, mecliste ise partisine oy veren vatandaş sayısı hayli çoktur. Vatandaşın feraseti ve irfanına güveniniz. Saygılarımızla....,
ISMAIL KUCEN 11-04-2017 11:17

Sayın Yetkili İyi günler dilerim. Siyasetin içinde olmadığımız için tam olarak bu yönetim sisteminin içeriğini bilemiyorum. Şahsi olarak merakım anlatılanların dışında sistemin oluşabilecek olumsuz yanları var mıdır? Varsa etki analizi gibi bilimsel bir çalışma paylaşabilir misiniz? Kararsızlık değil ama insan tercih yaparken artı ve eksilerini de bilmek istiyor. Saygılarımla

Etki Analizi ve benzeri çalışmalar dikkate alınarak bir değişiklik teklifi hazırlandı. Takip eden süreç için de bu tarz bilimsel çalışmalar yapılacaktır. Her sistem gibi bu sistemin de olumsuzluklar oluşturması mümkündür. Ancak bunlar günün, insanın, ihtiyaçların değişimine uygun olarak güncellenebilmektedir. Şu an yapılmakta olan da bir güncelleme çalışmasıdır. Gerekmesi durumunda yeni sistem de güncellenebilir bir sistemdir.
Serhat 10-04-2017 23:40

İyi Günler, Muhalefetin bu aralar sıkça dile getirdiği "denetim yok" iddiasına cevap verebilirmisiniz.Yani hükümet hangi güç ve yetkilerle denetlenecek?Denetleme mekanizması nelerdir? Teşekkürler.

Denetim 1. Meclis, 2. Muhalefet, 3, Sivil Yargı, 4. Anayasa Mahkemesi, 5. Millet tarafından yapılacak. Muhalefetin denetim işini doğru yapması bile yeterli olacaktır.
Resime güngör 10-04-2017 22:06

millet iradesi derken ne kast ediliyor evet demek millet iradesi demek için yeterlimi

Millet iradesine, milletin uygulanabilir ortak kanaati diyebiliriz. Millet bu iradesini oylarıyla belirler. Çoğunluğun onay verdiği kararın uygulanması demokratik bir gereklilik olarak ortaya çıkar. Milletin çoğunluğunun kararı Evet'ten yana olduğunda, Evet, millet iradesidir. Selamlarımızla...,
Talha 10-04-2017 21:45

Avrupada hiç bir ülkede başkanlık sistemi yok ama en gelişmiş ülkeler aralarında bulunuyorlar. Dünyaya baktığımızda ise gelişmiş ülkeler arasında sadece ABD'de başkanlık var.Dünya'nın en yoksul ülkelerine baktığımızda Latin Amerika ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere hepsinde başkanlık sistemi var. Cumhurbaşkanlığı sistemi gerçekten bize şifa olacak mı? Ayrıca eskiden Cumhurb. ile başb. arasında olan krizler bu sefer meclis ile cb arasında olmazmı? Bu ülkeyi istikrardan uzaklaştırmazmı? Eski Türkiye'ye bizi maazallah döndürmezmi? Ayrıca yürütme ile yasama ayrılacağı söyleniyor ama yasama yani meclisin yaptiği kanunları yürütme yani cb reddiyor veya kabul ediyor bu kabul edilebilirmi? Mevcut sistemde bu doğal çünkü cb tarafsız tüm kesimlerin başkanı. Yenisinde ise sadece bir partinin başkanı.Bu toplumsal birliğimizi bozmazmı kargaşa kaos çikarmazmı?

Merhaba, Avrupa'da hiç bir ülkede başkanlık sistemi yok ama en gelişmiş ülkeler arasında bulunuyorlar. Doğru. Bizde adı parlamenter sistem olan bir sistem var ve o ligde değiliz. Cumhurbaşkanlığı sistemi teklifi zaten bunun için gündeme geldi. Avrpupa, Amerika, Latin Amerika ülkelerini tabi ki dikkate almalıyız. Ancak, binlerce yıllık geçmişi olan bir devlet geleneğimiz olduğunu unutmadan, kendimize güvenmeliyiz. Cumhurbaşkanı Meclis Başkanı arasında krize sebep olacak bir sistem gelmiyor. Çünkü yürütme ve yasama birbirinden kesin çizgilerle ayrılıyor. Buna rağmen uzlaşma ile aşılamayacak çok önemli bir kriz yaşanırsa, karşılıklı seçim yenileme imkanı getiriliyor. Milletin hakemliğine başvuruluyor. Cumhurbaşkanı meclisin yaptığı kanunları tekrar görüşülmek üzere meclise gönderebiliyor, Meclis tekrar görüştükten sonra Cumhurbaşkanına gönderdiğinde onaylamakla yükümlü. Kamu hizmetlerinde tarafsızlık esastır. Örneğin Başbakan partilidir ama tarafsız olmak zorundadır. Belediye Başkanları partilidir ama tarafsız olmak zorundadır. Cumhurbaşkanı'nın partisiz olması sadece göstermelik bir durumdur. Darbeciler, Cumhurbaşkanı'nın seçilmişler arasından olmamasını öngördükleri için böyle düzenlenmiştir. Şimdi bu çarpıklık ortadan kalkacak. Selamlarımızla...,
Kubilay Ozyalcin 10-04-2017 11:53

Merhaba; Bundan yıllar öncesinde zaten başkanlık sistemini savunan biri olarak oyum Evet sormak istediğim bir kaç soru var : 1. Ocak 2017 ye kadar süre taninmasina rağmen neden mülteciler için kapılar açılmadı (ab sürecinden bahsediyorum) Madem bizi almıyorlar ki almasınlar zaten neden ab süreci sonlanmiyor? 2. Milletin isteklerine hükümet cevap verecek karar milletin sloganı var ise Millet : bedelli askerlik sayı : 2 milyon, idam yasası sayı : yaklaşık 30 milyon, vergi düzenlemesi sayı : 1 milyon vb. Konularda hükümet neden adım atmıyor ? 3. Feto sorustarmisinin bir siyasi ayağı olduğunu 5 yaşında çocuk bile bilir ki bunların kim olduklarını mit zaten biliyordur Neden önce referandum sonra soruşturma ? Teşekkürler : Bu arada oyum Ak partiye değil Recep Tayyip Erdoğan'a ömrüm boyunca hiç bir partiye oy vermedim vermem milletvekili seçmem Çünkü hiç biri iş yapmıyor ne yapıyorsa bu RTE yapiyor.

Merhaba, 1. Uluslararası ilişkiler başta ekonomi olmak üzere pek çok konuyu ilgilendiren etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle durum değişiklikleri için detaylı çalışmalar gerekmektedir. AB ülkelerine serbest giriş ve mültecilerin seyahati konusu bu kapsamda olup, çalışılmaktadır. 2. Askerimizin sınır dışı operasyon yaptığı, terörle mücadelenin bütün hızıyla sürdüğü bir dönemde bedelli askerliğin gündeme alınması güvenlik, toplumsal ahlak ve devlet geleneğimize uygun değildir. Bu konu şartlar oluştuğunda ve kurumlar uygun görüş bildirdiğinde ele alınabilir. 3. İdam konusunda Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamayı yaptı. Referandum sonrası Meclisin önemli gündemlerinden biri bu konu olacaktır. 4. 17/25 Aralık sonrasında Cumhurbaşkanımızın Paralel yapıyla mücadelesi bütün açıklığıyla ortada. Bu tarihten sonra 2 milletvekilliği genel seçimi, 1 yerel seçim, 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. 17 - 25 Aralık'ta hem başbakan hem AK Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanımız, kendi siyasi hareketi içinde azami derecede temizlik gerçekleştirdi. Bütün bu temizliğe rağmen, kendisini saklamayı başaranlar varsa, er geç onlar da bulunup temizlenecektir. Diğer siyasi partilerimizin de bu anlayışla hareket etmesi gerekmektedir. Selamlarımızla....,
Yusuf Çamlık 09-04-2017 18:37

Merhaba, Öncelkile ilk sorum şu: Tamam diyelim millet cumhurbaşkanını seçti ve sonrasında cumhur başkanının partisi olan parti de iktidar olarak seçildi. Berarber olduklarında meclis ve cumhur başkanı önüne nasıl geçilicek bu ikisinin ve nasıl denetimi yapılacak. Mesela cumhurbaşkanı dediki buyrun yeni yasa tasarısı kimse memnun olmasa bile yasa tasarısının geldiği yer parti genel başkanından olduğu için otomatik olarak kabul etmek zorunda kalıcaklar çünkü malesef bugün Türkiye Millet Meclisinin durumu bu parlementer sistemi başaramadık. Eğer bir kişi şuan AKP'de derse "ben AKP yalova millet vekiliyim benim milletimi temsil ediyorum ben ve bunun için milletim çoğunluk hayır diyor ben de hayır diyorum hayır diyin." yarın veya bir süre sonra bir bakarız ki kapı dışarı edilmiş bu adam bundan dolayı millet meclisi ve cumhurbaşkanı beraber önüne geçilmez bir güç. İster ohal ilan eder ve derki şuan bulunduğumuz konum için çok önemli sen karışma fransa der ve işin içinden çıkar. bunu nasıl önleyecek başkanlık sistemi. Eğer meclis yine %46-%50 arası bir partiden seçilerse ve cumhur başkanı da aynı partiden olursa bu mutlak güce eşittir bu nasıl kontrol edilecek?

Cumhurbaşkanı seçilmek için en az %50 oy gerekiyor. Son seçimde AK Parti %49,3 oy almıştı. Hali hazırda mecliste bulunan milletvekili sayısı, bir anayasa değişikliğini referanduma götüterecek çoğunluğa dahi sahip değil. Eğer MHP'nin desteği olmasaydı, bu değişikliği referanduma götüremiyordu. %50 Anayasal değişiklik yapacak güç vermiyor. Dolayısıyla keyfi bir uygulama ihtimali yok. Farzı muhal hem Cumhurbaşkanı hem partisinin meclisteki temsili %60'ı bulsa. Böyle bir ihtimalden ancak bahsedilebilir. Fakat o durumda kamu vicdanı devreye girer. Açık bir yanlışa kamuoyu yani millet müsaade etmez.
Sedat 09-04-2017 17:20

1. Meclis seçim yenilediğinde Cumhurbaşkanı dönem tamamlamamış mı sayılıyor? Bu yüzden mi meclis 2. dönem seçim yenilerse Cumhurbaşkanı tekrar aday olabiliyor? Mesela meclis 1. dönem seçim yenilerse ve 2. dönem normal bir şekilde tamamlanırsa bir sonraki dönem Cumhurbaşkanı tekrar aday olma hakkına sahip oluyor mu? 2. Referandumdan evet çıkması durumunda mevcut başbakan ve hükümet bir sonraki seçimlere kadar mevcut sistemde mi devam edecek? Yoksa hükümet hemen Cumhurbaşkanına mı geçecek? Eğer bunun için seçimlerin yenilenmesi gerekecekse ve buna hemen karar verilirse bir sonraki dönem Cumhurbaşkanının ilk dönemi mi yoksa ikinci dönemi olarak mı geçerli olacak? Mevcut sistem devam ederse Cumhurbaşkanı kararname çıkarma yetkisini kullanabilecek mi yoksa önceki gibi mi devam edecek? 3. Cumhurbaşkanı istediği kişiyi bakan veya yardımcı olarak atayabiliyor mu? Mesela uygun görürse oğlunu, kızını, eşini, vs. atayabilir mi?

1. Seçimi meclis yenilediğinde dönemini tamamlamış sayılmıyor. Ancak tekrar seçime girmesi ve seçilecek çoğunluğu kazanması gerekiyor. 2. Referandumdan Evet çıkması durumunda mevcut hükümet 2019 seçimlerine kadar görevine devam edecek. Dolayısıyla önümüzdeki süreç bir dönem olarak sayılmayacak. 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı'nın seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor ancak gerçek öyle değil. Seçime girecek ve seçilebilirse ilk dönemi olacak. 3. 2019 yılına kadar mevcut hükümet sistemi devam edeceğinden kararname çıkarma yetkisi yine hükümetin olarak kalacak. 4. Cumhurbaşkanının kızını, eşini, oğlunu bakan ya da yardımcı olarak atama ihtimali yok, zira bu doğal hukuğa aykırı bir durumdur. Böyle bir durumda millet desteği kaybedileceğinden, böyle bir ihtimalin gerçekleşme şansı yoktur.
yusuf ulusal 09-04-2017 16:40

Efendim ben Akp Ankara Keçiören il teşkilatındayım. Bazı arkadaşları soruyorlar bende cevabını sizden rica edeceğim. Soru şudur: eğerki milletvekili seçimi ve cumhurbanlığı aynı günde seçilecekse ve o gün sandıktan çıkan sonuçlara göre tek bir parti genel çoğunluğu sağlayamazsa ne olacak? Bir parti %40 bir diğeri %30 bir diğeri %20 bir diğeri %10 alsa nasıl karar cıkacak meclisten? Koalisyon olmayacak deniliyor. Nasıl olayacak açıklayın diyor vatandaş.

Merhaba, Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimleri aynı gün yapılacak. Eğer bahsettiğiniz gibi bir dağılım olursa Meclis seçilmiş olacak. Cumhurbaşkanı seçimi ise en çok oy alan iki aday arasında 14 gün sonra tekrar edilecek. Bu seçimde %50'yi aşan aday Cumhurbaşkanı olacak. Mecliste çoklu temsilin olması kanunlar yapılırken uzlaşma gerektirecek. Hükümet ve Meclis birbirinden kesin çizgilerle ayrıldığından Mecliste bir tıkanıklık olsa bile bu hükümetin icraat yapmasını engellemeyecek. Selamlarımızla...,
Ahmet Bilal Gümüş 09-04-2017 15:53

Merhaba. Bız 14 nısanda yurtdışına cıkıvaz. Secımde Saraybosna'da olacağız . Gıderken sabıha gokçen havalimanında oy kullanabıliyormuyuz

Gümrük kapısında oyunuzu kullanabilirsiniz. Selamemetle gidiniz, selametle geliniz.
Merhaba, bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için tekrar yazıyoruz. Yurt dışı seçmen iseniz gümrükte oy kullanabiliyorsunuz. Seçmen kaydınız yurt içinde ise kullanamıyorsunuz. Selamlarımızla...,
Sedat 09-04-2017 02:32

1. Bir kişinin milletin yarısından fazlasını aldabilmesi imkansıza yakın diyorsunuz ancak 80 anayasanın yüzde 90 oyla geçtiğini unutmamak gerek... 2. Cumhurbaşkanı 2. döneminin sonuna yaklaştığında dönem şartını kaldıran bir kararname çıkarırsa ne olacak? Ya da yürütmeyle aynı kanaatteki bir Ak parti iktidarı meclisi böyle bir şeye yeltenirse nasıl mani olacağız? 3. Cumhurbaşkanının denetlenmesi için kullanılacak yollar Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Yazılı Soru, vs. mecliste kaç kişinin onayını gerektiriyor? Bu sayıya muhalefet kanadı rahatlıkla ulaşabilecek mi? Kolay yargılanmasın tamam ama hesap verilebilirliği kolay olmalı yine de... 4. Cumhurbaşkanı yardımcısı Cumhurbaşkanının yokluğunda (yurtdışındayken vs.) kendisi kararname çıkararak Cumhurbaşkanını devre dışı bırakırsa ne olacak? Teşekkürler

1. 1982 Anayasa oylaması bir seçim değil, darbecilerin tek karar verici olduğu bir ortamda yapılmış bir dayatmadır. 2. Cumhurbaşkanı'nın kararnameleri kanunların ve anayasanın altında olduğundan, Cumhurbaşkanının kararnameyle böyle bir değişiklik yapma ihtimali yok. Kendi partisinin böyle bir gücü olma ihtimali de neredeyse bulunmuyor zira meclis ancak 3/5 çoğunlukla böyle bir karar alabilir. Cumhuriyet tarihinin en güçlü hükümetlerini kuran AK Parti bile bugüne kadar böyle bir orana ulaşamadı.301 vekille soruşturma teklifi 361 ile soruşturma 400 vekil ile yüce divana sevk var. Somut bir suç olması durumunda bu oranlar pekala yakalanabilir. Mevcut durumda Cumhurbaşkanının yargılanması gibi bir ihtimal yok. Sadece tanımı olmayan bir Vatana İhanet suçuyla suçlanabiliyor, onun için de bugünkü sayılarla 412 milletvekilinin onayı gerekiyor. 4. Kararnameler kanunlara ve anayasaya aykırı olamayacağından böyle bir ihtimal yok. Ayrıca kararname yetkisi Cumhurbaşkanı vekilinin değil, Cumhurbaşkanının yetkisi. Selamlarımızla....
Serkan Yılmaz 08-04-2017 19:32

600 milletvekilini kim seçecek ve bunlar nasıl çalışıyorlar? Sanki onlar yok sadece tek bi adam var o ne derse o olur gibi anlatıyorlar. Teşekkürler Allah yardımcınız olsun.

Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. 600 milletvekilini millet seçecek. Sadece iktidar partisinden ya da Cumhurbaşkanı tarafından seçilecekmiş gibi bir hava oluşturuluyor. Bugünkü şartları esas alırsak, bu vekiller AK Parti, CHP, MHP, HDP ve benzeri farklı partilerden seçilecek. Selamlarımızla....
Gökhan Katlı 08-04-2017 18:24

Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. denildiği halde tamamlamış sayılıyor aday olamaz diyorsunuz hanginize inanalım ?

Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilirse aday olabiliyor. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verirse aday olamıyor. Bir yanlış anlamaya meydan verdiysek özür dileriz. Meclisin seçimlerin yenilenmesine karar verebilmesi için 3/5 çoğunluk aranıyor. Yani farklı partilerin uzlaşması gerekiyor. Böyle bir uzlaşma sonucu seçime gidilmesi durumunda Cumhurbaşkanının tekrar aday olması ihtimalinin bile yok düzeyinde olduğunu ön görüyoruz. Selamlarımızla....,
M. AKBAŞ 08-04-2017 17:39

BENIM KAFAMA TAKILAN EN ONEMLI SEY 18 YASINDA NASIL MİLLETVEKİLİ OLABİLECEĞİMİZ SİYASİ PARTİ UYE OLMA YAŞI DA 18 CUNKU SİMDİ BEN 18 YASINDA SIYASI PARTIYE UYE OLSAM ORDA BENİ HEMEN ADAY GOSTERMEZLER ONCE KENDİMİ KANITLAMAM GEREKECEK BUNUN NASIL OLACAĞINI ACIKLARMISINIZ BİDE BU MILLETVEKİLİ SECİLME SARTLARI NELE BENCE SIYASI PARTİ UYE OLMA YASIDA AYNI ANDA 15 VEYA 16 YA INDIRILMELİYDI SAYGILARIMLA

Seçilme yaşı 18'den başlayacak. Bu durumda 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 yaşları seçilme hakkı kazanmış oluyor. Çok parlak gençler kendilerini çok kısa sürede gösterebilirler. 18'de aday olup, propaganda sürecinde kendilerini gösterebilirler. Ya da 19 ve daha sonraki yaşlarında aday olabilirler. Selamlarımızla...,
ad soyad 08-04-2017 15:47

yeni sistemde milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılarak temsilde adalet sağlanıyor diyorsunuz. %10'luk seçim barajını indirseniz daha adil olmaz mıydı?

Seçim barajı seçim yasası ile ilgili bir konu. Başbakanımız, referandum sonrasında bu konuda çalışmalar yapılacağını açıkladı.
ahmet 08-04-2017 15:33

başkanlık için en fazla kaç aday olur

Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 aday olmuştu. Mecliste temsili bulunan partilerin her biri bir aday gösterse önümüzdeki seçimde 4 aday bunlardan, 100 binden fazla imza ile 1 kişi siyaset dışından, sağ ve soldan ufak partilerin ittifakıyla 2 aday da parlemento dışındaki siyasi partilerden olabilir. 2019 seçimlerinde 7 Cumhurbaşkanı adayımızın olması ihtimal dahilindedir. Bu sayı artabilir, azalabilir.
YAVUZ DINCER 07-04-2017 20:16

SIMDI BENIM KAFAMDAKI ASIL SORU SU 1 CISI BASKANIN MECLISI VETO ETME YETKISI VARMI YOKMU.. 2 CISI VARSA MADEM RCEP TAYYIP ERDOGAN BEY DEN SONRA GELECEK INSAN COK UC KAGITCI CIKARSA NOLUCAK BU YETKILERI ISTEDIGI GIBI KENDINE GORE DEGISTIRIRSE NOLCAK. BUNU YAPAMAZ DIYE KESIN BIR CEVAP VEREBILIRMISINIZ. NET KESIN CEVAP ISTIYORUMM....

Cumhurbaşkanı'nın bütün kararları meclisin yaptığı kanunlara uygun olmak zorunda. Cumhurbaşkanının meclisi feshetme yetkisi yok. Seçimleri yenileme yetkisi var. Birinci döneminde bu yetkiyi kullanırsa dönemi bitecek. Ancak tekrar aday olup Cumhurbaşkanı seçilebilirse ikinci dönemi olacak. 2. Döneminde meclis seçimlerini yenileme yetkisi yine var. Bu yetkiyi kullanacak olursa, bir daha Cumhurbaşkanı adayı dolayısıyla Cumhurbaşkanı olamayacak. Cumhurbaşkanının meclisi devre dışı bırakacak herhangi bir yetkisi olmadığından, Cumhurbaşkanı kim olursa olsun böyle bir yetki kullanılması ihtimali yok.
h.yaşa 07-04-2017 14:06

cumhurbaşkanı seçildikten sonra yardımcıları ve bakanlar neden seçimle gelmiyorlar ? Yetkilerin bu derece tek elde toplanmasının demokrasi kültürümüz açısından sakınca barındırmaz mı? tek elden yönetim görebildiğim kadarı ile o kurumları, devletleri toplulukları çok seslilikten, farklılıklara tahammül kültüründen, herkesi olduğu gibi kabul etme kültüründen mahrum bırakıyor. Öngörülen sistemle tek sesli, tek tip insan yaratılmasına neden olmaz mı? saygılarımla

İstikrarın teminatı olarak yönetimde iki başlılığın ortadan kaldırılması başka bir şey ki bu yapılıyor, tek adamlık başka bir şey. Kurumlarımız, demokrasi tecrübemiz, toplumsal duyarlılıklarımız tek adamlığa hiç bir şartta geçit vermez. Tek adamlık seçimle gelmez, her ihtiyaç duyduğunda sandığa müracaat etmez. Milleti hakem tutmaz. Bu milletin saltanattan cumhuriyeti kurduğunu, tek parti iktidarını bileğinin zoruyla demokrasiye ikna ettiğini unutmamak gerekir. Yeni sistemde millet ve devlet arasındaki bariyerler tamamen kalktığından, milletin istemediği herhangi bir yönelimin olmasına ihtimal bulunmuyor.
serka 07-04-2017 13:47

Yeni sistemde diyelimki ilk turda CB Seçilemedi ikinci tura kaldı. ikinci turda Seçilen CB, Halkın %50 oyu ile gelen hükümetin istemediği bir kişi. o zaman Uyumlu çalışmaları mümkün olacakmı. Ör: CHP %51 İle İktidar ve Sayın Erdoğan da C.Başkanı. Her çıkarttığı kararnameyi Kanunla etkisiz hale getirirse ne olacak. Teşekkürler.

Yeni sistem güçler ayrılığını tam tesis ediyor. Cumhurbaşkanı meclisin, meclis cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluk alanına giremiyor. Bahsettiğiniz durumlar olabilir. Bu durumlarda kötü niyet de işleyebilir. Böylesi hallerde ya karşılıklı oturup uzlaşacaklar, ya da seçimi karşılıklı yenileme seçeneğini kullanacaklar. Her şey milletin gözü önünde cereyan ettiğinden, millet gerekeni yapacaktır.
serka 07-04-2017 13:44

Selamlar: 15 yıldır hükümet olan AKP Ne istedide yapamadı. iki başlılık deniyor, 15 yıldır bu ülkede iki başlılık varmıydı. ( 15 Yıldır 1 kişinin yönettiğini söylemek yanlış olmaz sanırım.) saygılar.

Değişiklikler, AK Parti iktidarını güçlendirmek için değil, sistemi sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için yapılıyor. 7 Haziran'da yaşadığımız şok sistemin nelere mal olabileceğini gösteren önemli bir tecrübedir. 2019'da yapılacak seçimlerden başlayarak, bu sıkıntıların yaşanması engelleniyor.
Şırnak Mazlum 07-04-2017 13:25

Bu sistem ne zamandan beri düşünüüyordu ve neden darbe'den sonra sistem basın tarafından iyice tanıtıldı ? Bu sistem eğer darbe'den önce aktif olsaydı. Fetö'ye bağlı kurumsallar bu kadar rahat davranır mıydı ? teşekkürler

Başkanlık Sistemi 50 yıldır Türkiye'nin gündeminde. 2007 yılında AK Parti tarafından getirilen Anayasa Değişikliği önerisinde var. Eğer gerçekleşseydi. 40 yıldır devlete sızan FETÖ'yle daha etkin mücadele imkanı sağlayabilirdi. 17/25 Aralık Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı'nın etkin mücadelesi dahi bunların temizlenmesine yetmedi. Mevcut sistem bu mücadelenin önünü tıkadı.
Mehmet Deniz 07-04-2017 10:49

Bu sistemde bir parti %40 ile mecliste çoğunluğu alırsa ama başkan 2. turda başka bir partinin adayından seçilirse çift başlılık olmayacak mı?

Yasama ve yürütme birbirinden kesin çizgilerle ayrıldığından çift başlılık olma ihtimali bulunmuyor.
Rasim 06-04-2017 22:32

Cb seçildi, 5 senesi doldu, 2. Seçime girdi yine kazandı. 2. Seçiminin 4. Yılında seçimleri yeniledi. Bu yenilenen seçime girebilecek mi? Eğer girerse ve 3. Kez seçilirse 4 sene sonra tekrar seçimleri yenilerse ve yine kazanırsa 5+4+4+5 desek toplamda 18 yıl cb lığı yapar. Bunu önleyen ve engelleyen bir madde sınırlamada 2. Kez seçildiğinde seçimleri yenilerse tekrar seçilemeyeceği hangi maddede düzenlenmiş gösterir misiniz?

Cumhurbaşkanı seçimleri yenileme kararı aldığında, karar aldığı dönemini tamamlamış sayılıyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı 2. döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, 2. dönemini tamamladığından bir daha aday olamıyor.
Kemal Yılmaz 06-04-2017 00:14

Selamlar. Yeni düzenleme ile bildiğim kadarıyla HSK'nın 13 üyesi var, Cumhurbaşkanı 5 tanesini atıyor, Meclis de 6 üye atıyor. Diğer 2 üye ise Adalet bakanı ve Müsteşar. Bakan ve Müsteşarı da Cumburbaşkanı atadığına göre HSK'nın 7 üyesini Cumhurbaşkanı atamış olmuyor mu ? Ben mi yanlış biliyorum.

Yeni düzenlemede HSK'nın üye sayısı 13. Adalet Bakanı ve Müsteşar doğal üye. 4 üye Cumhurbaşkanı tarafından, 7 üye ise Meclis tarafından atanacak. Buradaki en önemli husus, hem Cumhurbaşkanı hem de Meclis tarafından atanacak kişilerin liyakat şartlarıdır. Bu da değişikliğin 14. maddesinde açıklıkla düzenleniyor. Rastgele, ya da dilediği gibi bir atama söz konusu değil. “Hâkimler ve Savcılar Kurulu onüç üyeden oluşur; iki daire halinde çalışır. Kurulun Başkanı Adalet Bakanıdır. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurulun tabiî üyesidir. Kurulun, üç üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adlî yargı hâkim ve savcıları arasından, bir üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idarî yargı hâkim ve savcıları arasından Cumhurbaşkanınca; üç üyesi Yargıtay üyeleri, bir üyesi Danıştay üyeleri, üç üyesi nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilir. Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilen üyelerden, en az birinin öğretim üyesi ve en az birinin de avukat olması zorunludur. Kurulun Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilecek üyeliklerine ilişkin başvurular, Meclis Başkanlığına yapılır. Başkanlık, başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona gönderir. Komisyon her bir üyelik için üç adayı, üye tamsayısının üçte iki çoğunluğuyla belirler. Birinci oylamada aday belirleme işleminin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu aranır. Bu oylamada da aday belirlenemediği takdirde, her bir üyelik için en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile aday belirleme işlemi tamamlanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından, her bir üye için ayrı ayrı gizli oyla seçim yapar. Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu; bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde, ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu aranır. İkinci oylamada da üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile üye seçimi tamamlanır. Üyeler dört yıl için seçilir. Süresi biten üyeler bir kez daha seçilebilir. Kurul üyeliği seçimi, üyelerin görev süresinin dolmasından önceki otuz gün içinde yapılır. Seçilen üyelerin görev süreleri dolmadan Kurul üyeliğinin boşalması durumunda, boşalmayı takip eden otuz gün içinde, yeni üyelerin seçimi yapılır.”
ilhan c. 05-04-2017 19:42

Benim bir sorum olacak. Başkan'ın seçilebilmesi için %50'yi geçmesi gerekiyormuş. Peki 3 aday çıkarsa ve üçü de %50'yi geçemezse ne olacak?

En çok oy alan iki aday arasında 14 gün sonra yeni bir seçim yapılacak. Bu seçimde %50'yi aşan aday Cumhurbaşkanı olacak.
Emre koca 05-04-2017 13:27

Cümletten selamın Aleyküm Ben Hamidiye mahallesinden oturuyorum Yenikapı mitingine Nasıl ulaşırım şimdiden teşekkürler

Bulunduğunuz bölgede toplu taşıma organizasyonu yoksa en ideal ulaşım aracı Marmaray. Selamlarımızla...,
hakan alkılıç 04-04-2017 22:20

merhaba z.burnu nuripaşa oturuyorum marmaraya yürüsem marmaray için ücret ödemem gereklimidir yoksa mitinge giditorum diyip ücretsiz binebinme imkanına sahipmiyim. teşekkürler

Marmaray için toplu bir alım yapılırsa ücretsiz olabilir. Ancak hali hazırda böyle bir gelişme yok. Toplu bir alım yapılmadığı sürece biletinizle binebilirsiniz. Selamlarımızla.
Serhat 04-04-2017 18:23

AYM nin 15 üyesinin 12 sini C.başkanının ataması adaletli mi?Önceki sistemde de böyleymiş ama değiştirilmediğine göre bir mantığı olması gerekir

Cumhurbaşkanı 12 Anayasa Mahkemesi üyesini doğrudan atamıyor. Hali hazırda olduğu gibi ilgili kurumlardan gelen adaylar içinden uygun gördüğünü atayabiliyor. Mevcut uygulamada Askeri mahkemelerden gelen adaylar dışında aynı yetkisi devam edecek. Bu atamalarda liyakat ve ilgili kurumların onayı esas. Mevcut uygulama, Askeri Mahkemeler dışında aynıyla kalıyor. Uygulamayı okuduğunuzda, tecrübenin, liyakatin, devletin diğer kurumlarının belirleyici olduğunu görebilirsiniz. "Anayasa Mahkemesi onyedi üyeden kurulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi; iki üyeyi Sayıştay Genel Kurulunun kendi başkan ve üyeleri arasından, her boş yer için gösterecekleri üçer aday içinden, bir üyeyi ise baro başkanlarının serbest avukatlar arasından gösterecekleri üç aday içinden yapacağı gizli oylamayla seçer. Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak bu seçimde, her boş üyelik için ilk oylamada üye tam sayısının üçte iki ve ikinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. İkinci oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için üçüncü oylama yapılır; üçüncü oylamada en fazla oy alan aday üye seçilmiş olur. Cumhurbaşkanı; üç üyeyi Yargıtay, iki üyeyi Danıştay, bir üyeyi Askerî Yargıtay, bir üyeyi Askerî Yüksek İdare Mahkemesi genel kurullarınca kendi başkan ve üyeleri arasından her boş yer için gösterecekleri üçer aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere üç üyeyi Yükseköğretim Kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri arasından göstereceği üçer aday içinden; dört üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az beş yıl raportörlük yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından seçer. Yargıtay, Danıştay, Askerî Yargıtay, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi ve Sayıştay genel kurulları ile Yükseköğretim Kurulundan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday göstermek için yapılacak seçimlerde, her boş üyelik için, en fazla oy alan üç kişi aday gösterilmiş sayılır. Baro başkanlarının serbest avukatlar arasından gösterecekleri üç aday için yapılacak seçimdeen fazla oy alan üç kişi aday gösterilmiş sayılır. Anayasa Mahkemesine üye seçilebilmek için, kırkbeş yaşın doldurulmuş olması kaydıyla; yükseköğretim kurumları öğretim üyelerinin profesör veya doçent unvanını kazanmış, avukatların en az yirmi yıl fiilen avukatlık yapmış, üst kademe yöneticilerinin yükseköğrenim görmüş ve en az yirmi yıl kamu hizmetinde fiilen çalışmış, birinci sınıf hâkim ve savcıların adaylık dahil en az yirmi yıl çalışmış olması şarttır. Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile dört yıl için bir Başkan ve iki başkanvekili seçilir. Süresi bitenler yeniden seçilebilirler."
Serhat 04-04-2017 17:21

Yeni sistemde C.başkanının üst düzey kamu görevlerinini ataması ne gibi bir kolaylık sağlayacak bu görev mecliste olmasının zararı nedir de değiştiriliyor ?

Hali hazırda bu atamaları meclis yapmıyor. Üst düzey kamu görevlileri Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı imzasıyla atanıyor. Üç farklı makam, ancak çok uzun süreçleri takiben ortak karar alıp atama ya da değişiklik yapabiliyor. Bir milli eğitim müdürünün ataması ayları yılları bulabiliyor. Bu uzun süreçler hizmetlerin aksamasını beraberinde getiriyor. Performans kriterlerini yakalayamayanlar kolay kolay değiştirilemiyor. Yeni sistem Cumhurbaşkanı'na başarı kriterlerini uygulama, bu kriterlere göre hızlı karar ve hareket etme imkanı sağlıyor.
Yücel Gündüz 03-04-2017 21:02

Lise çağlarında MHP gençlik kollarında aktif olarak canla başla çalıştım Daha sonraları daha iyi hizmetlerinden ötürü Ak partiye geçtim Yapılan iceaatler çok iyi Allah devamını muvaffak kılsın lakin Ne hırsızlıkla alakalı caydırıcı doğru düzgün yasalar çıkarıldı nede tacizle alakalı Defalarca kez mahallemde hırsızlık vakası vuku buldu Buna ben akrabalarım ve yakın komşularımda dahil olmak üzere Lakin Üsküdar Doğancılar karakoluna gittiğimiz vakit -Ne yapalım abi yasa yokki biz tutuklasak dahi mahkeme serbest bırakıyor. Diyen devlet memuru dahi çaresiz olduğundan hırsızlar hala elini kolunu sallayarak dolaşmakta. Başkanlık gelirse değişecek mi semtim Bununla ilgili ne söz söyleyebilirsiniz bizim içimizi fetahlatıcak Oylarımız yine de evettir fakat bu sene yollar köprüler beklesin Akpartinin koşulsuz arkasında duran bu halkın şu sıkıntısına bent olacak kanunlar çıksın. CEVAPSIZ BIRAKMAMANIZ ÜMİDİYLE MESAJINIZI BEKLİYOR OLACAĞIZ SELAM VE DUA İLE

Bahsettiğiniz konu toplumsal bir problem. İnsanoğlu var oldukça vardı. Bunun çözümü için elbette gayret sarfediliyor. Takip eden süreçte bu gayretler daha da yoğunlaşacak. Yeni dönemde, insan, toplum, birlikte yaşama daha fazla yoğunlaşılacak alanlar olacak inşaallah. Selam ve muhabbetlerimizle...,
Ahmet Mercan 03-04-2017 20:59

Başkanlık sisteminde EVET çıkarsa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı şeklinde mi anılacak?

Cumhurbaşkanımızın sıfatında her hangi bir değişiklik olmayacak ünvanı; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak devam edecek.
Kerem mercan 02-04-2017 17:38

İstanbul miting alanına nasıl gidilir

Miting alanına en uygun ulaşım aracı Marmaray. İlginiz için teşekkürler.
Sümeyye aslan 02-04-2017 15:56

Kartal meydanındn yenikapı miting alanına ulasabiliriz ve otobusler nereden kalkıcaktır

En uygun ulaşım aracı Marmaray. AK Parti ilçe teşkilatları mitinge toplu katılım yapacaklar, onların oluşturacağı ulaşım imkanlarından faydalanabilirsiniz. Toplu ulaşım imkanları netleştiğinde ayrıca buradan da ilan edeceğiz. İlginiz için teşekkürler.
HACI ŞAHİN 01-04-2017 15:50

yeni düzenlemeye göre cumhurbaşkanı yeterli oyu alamaz ve seçilemezse ne olacak

Merhaba, Birinci turda yeterli oy alınamaması durumunda en çok oy alan 2 aday 14 gün sonra tekrar seçime gidecekler. İkinci turda %50'yi aşan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Selamlarımızla...,
Yücel Polat 29-03-2017 23:55

Yeni sistemde Parti Genel merkezin belirlediği milletvekilleri seçmeye devam mı edeceğiz? Bu konuda hiçbir açıklama bulamadım. Şu andaki sistemin en büyük sıkıntısı bu ama düzenleme getirilmemiş.

Siyasi Partiler Kanunu ve milletvekili seçimleri ile ilgili düzenlemeler, uyum yasalarıyla yapılacak.. Seçim barajının düşürülmesi, milletvekillerinin seçimi de bu kapsamda ele alınacak. Dar bölge ya da daraltılmış seçim bölgesi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu durumda milletvekillerinin seçiminde, aday olduğu bölgedeki seçmenlerin tercihi daha ön plana çıkacak.
sedat aktaş 29-03-2017 23:21

yeni sistemde cumhurbaşkanı meclisi fesih edemeyecek. peki farklı görüşte meclis çoğunluğu olan parti istediği zaman cumhurbaşkanını kanunlar çıkartarak görevlerini kısıtlayamayacak mı? cumhurbaşkanını fesih edemeyecek mi?

Cumhurbaşkanı ve meclis aynı zamanda ayrı ayrı seçilecek. Meclis aritmetiğinin farklı oluşması mümkün. Ancak yürütme ve yasama birbirinden tamamen ayrı olacak. Normal şartlarda birbirlerinin etkisinden kurtulacaklar. Buna rağmen Meclis, yürütmeyi engelleyecek kararlar alabilir. Örneğin Anayasayı değiştirebilir. Bunu yapabilmek için belli bir çoğunluğa ulaşması gerekir. Bugünden örnek verecek olursak, AK Parti ve MHP birlikte bir anayasa maddesini değiştirecek çoğunluğa ulaşamadılar. Yeni sistemde de bu değişiklikler için, her istediğinde gerçekleşmeyecek oranlar gerekiyor. Bunun yanında, meclisin bir engelleme için kamu vicdanını da ikna etmesi gerekiyor. Kamu vicdanını ikna etmeden yapılacak böyle bir girişimde, tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. Cumhurbaşkanını haksız bir gerekçeyle fesheden meclis, seçimlerde yenilir, Cumhurbaşkanı ise güven tazeler.
veysel sülüm 29-03-2017 12:41

Sitenizin dokümanlar bölümünde cumhurbaşkanı adayı olup seçilemeyenler köşesine çekilecek yazıyor. Bu yeni liderlerin önünü açması için çok iyi. Cumhurbaşkanlığı aday başvuru şartları yazıyorum fakat çıkan maddeler arasında daha önce aday olup başarısız olanlar yazmıyor. Bu yazıdaki kaynağınızı öğrenebilir miyim?

Bu yeni sistemde beklenen bir sonuç. Adaylık kriterleri içinde yok. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı ve meclis ayrı ayrı seçilecek. Bir kişi hem milletvekilliğine, hem Cumhurbaşkanlığına aday olamayacak. Örneğin Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olduğunda, milletvekili adayı olamayacak. Seçimi kaybettiği taktirde, seçilmişliğini kaybetmiş olacak. Bu kimliğiyle partisinin başında dur(a)mayacağını öngörüyoruz.
veysel sülüm 29-03-2017 11:35

İyi günler. Anadolu insanının arifliğine inanan ve güvenen biriyim. Yeni sisteme evet diyeceğim. Lakin kafama takılan bir husus var. Yeni sistem bizim karşımıza lider çıkaracak mı ? Eğer adam gibi liderler çıkmazsa nasıl olacak? Anadolu tezgahında dokunmamış, çeşmelerinden suyunu içmemiş, çamuruna bulaşmamış birilerinin karşımıza çıkarılması durumu olur mu bu konuda neler düşünüyorsunuz? İstikrar için güçlü iktidar için bu millet her zaman Tayyip Erdoğan’ları Turgut Özalları, Adnan Menderesleri mi bekleyecek. Sistemin kendisi bunu çıkaracak mı?

İyi günler Anadolu insanı ihtiyaç duyduğu her zaman bir lider çıkarmayı başardı. Tayyip Erdoğanlar, Turgut Özallar, Adnan Menderesler bunlardan bazıları. Milletin irfanı, her daim liderini çıkaracaktır. Çıkardığı lideri de onaylayarak sistemin başına getirecektir. Yu sistem, bu duruma süreklilik kazandıracak bir nitelik taşıyor. Liderin milletle barışık olması ve en az yarısından fazlasının desteğini almak zorunda olması, yetkinin bizzat millet tarafından verilmesi ve hesabın bizzat millet tarafından sorulması, açık gizli vesayet odaklarının devre dışı kalacak olması, bunun garantisidir. Değerlendirmeniz ve sorunuz için teşekkürler.
END 25-03-2017 20:26

Gençlerin siyasette aktif olması çok güzel bir durum. Allahın izniyle biz gençler olarak bilinçliyiz, bizden ne olur demesinler. ben 16 yaşımdayım, ve birçok şeyin farkındayım. Allah devletimize zeval vermesin. Allah nasip eder de seçilme hakkı 18 yaşa inerse ... Allah büyük... biz fatihin torunlarıyız.

Gençler
Ben varım ve buradayım. Benim olmadığım yerde kimse yoktur. Diyen ve diyebilecek gençliğin sesini duymak çok güzel. Teşekkürler.
Mahmut Duman 25-03-2017 07:53

SUREKLİ GENÇLER İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR.. AMA ELEŞTİRİ YAPMAK İSTİYORUM. GENCLERİN KENDİNE GUVENLERİ YOK. 21 YAŞINDA İSTANBULU FETHEDEN FATİHİN KANINI TAŞIDIKLARINI UNUTMUS VAZİYETTE İNSANİMİZ OZELLİKLE GEÇLERİMİZ İSTİKLAL MARŞINI BİLEN İNSAN SAYISI GUN GECTİKCE AZALIYOR DEGERLERİMİZ YOK OLUYOR.. HUKUMETİN DEVLETİN OKULARDA TARİH DERSLERİNE ÖZELLİKLE ONEM VERMESİ GEREKİYOR. . GEREKİRSE DEVLET BOLGE BOLGE ADAM ATASIN GENÇLİK OLUŞUMLARI YAPILANSİN

Gençler
Merhaba, Öneriniz için teşekkür ederiz. Gençlik için yapılması gereken çok şey olduğuna katılıyoruz. Kurumlar dışında büyüklerinin de gençler konusunda yapması gereken çok şey var. Herkes Fatih Sultan Mehmet Han'dan örnek veriyor. 2. Murat'ı da büyüklere örnek vermek gerekir. 2. Murat 12 yaşında tahtı oğluna bıraktı. Zorluklarla yüzleşmesini, devletle tanışmasını sağladı. Fatih'in böyle bir tecrübesi olması, belki de Fatih olamazdı. Gençlerimize güvenip, onların içindeki Fatihleri keşfetmek, biz büyüklerin görevi. İnşaallah gereğini yapmak nasip olur. Selamlarımızla
Mehmet Kartal 24-03-2017 13:07

Merhaba, diğer sorum da 106.madde yapılan değişiklikle görev süresi biten atanmış bakanların görevleriyle ilgili işledikleri iddia edilen suçlar için 5-6-7. fıkra hükümleri uygulanır deniliyor. Mevcut anayasada bu fıkralar da dokunulmazlığın kaldırılması için gerekli şeylerin yapılmasını anlatan ve ödenek ve yollukları düzenleyen fıkralar. O halde seçilen bakanlar görev süreleri bittikten sonra görevleriyle ilgili işledikleri iddia edilen suçlar için Meclis onların dokunulmazlığını kaldırmadığı sürece (ki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılan bir milletvekili seçiminde Meclis'in kendi bakanının dokunulmazlığını kaldırması çok olası görünmüyor) yargılanamayacak. Doğru mu anlıyorum? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Bakanların Yargılanması
106. madde, bakanların görevde iken görevleriyle ilgili işledikleri iddia edilen suçlarda yargılanmaları için öngörülen prosedür ne ise, aynı prosedürün görevleri bittikten sonra da işletilmesini düzenlemektedir. Başka bir prosedür uygulanması haddi zatında doğru değildir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde pekala farklı bir tablo ortaya çıkması mümkündür, eğer isnat edilen suçun güçlü gerekçeleri var ise, yargılanmaları mümkündür. Örneğin, takibeden seçim döneminde, CHP iktidar olabilir, meclisin ikna olduğu bir suç iddiası var ise, suç işlediği iddia edilen bakan yargılanabilir.
Mehmet Kartal 24-03-2017 12:48

Merhabalar, bir sorum daha olacak. 87.maddede TBMM'nin görevlerinden şunlar çıkarılmaktadır. Bakanlar Kurulu ve Bakanlar denetlemek, Bakanlar Kuruluna belli konularda KHK çıkarma yetkisi vermek. Böyle bir teklifle denetim arttırılacağı nasıl iddia edilebilir? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Bakanlar Kurulu Denetleme
Merhaba, TBMM'in Hükümet olan Cumhurbaşkanını denetleme yetkisi kapsamında olan Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Yazılı Soru ve Cumhurbaşkanı ve Bakanların cezai sorumluluğu varlığını sürdürmektedir. Yeni düzenlemede Bakanlar Kurulu ve Bakanlar Kurulu'nun Kanun Hükmünde Kararname yetkisi kaldırılıyor. Varlığı devam etmeyen kurumun denetimi de olmayacağından, bu kurumlarla ilgili denetleme düzenlemesi kaldırılmıştır.
Mehmet Kartal 23-03-2017 19:57

Merhabalar, benim sorum şu. Getirilecek olan sistemle FETÖ ile daha etkin mücadele edileceği belirtiliyor. Şu anda OHAL mevcut ve OHAL'in getirilmesine çok da büyük itirazlar gelmedi. Yani ülke geneli bu konuda destekçi diyebiliriz. FETÖ ile mücadelede şu anda OHAL'de yapılamayıp yeni sistemle yapılabilecekler nelerdir? Ben maddelere baktığımda bu anlamda pek bir şey göremiyorum. Görüşlerinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

FETÖ İle Etkin Mücadele
Merhaba, Şu an Olağanüstü Hal olduğundan Kanun Hükmünde Kararnameler'le bir takım işlemler yapılabiliyor. Ancak Olağanüstü Hal Olmadığı'nda bu işlemleri yapabilmek neredeyse imkansız. Özellikle üst düzey bürokratların atanması ve görevden alınması çok karmaşık, çok başlı bir düzen içinde gerçekleşiyor. Örneğin 17-25 Aralık'tan sonra Cumhurbaşkanı'nın bütün gayretlerine rağmen kamudaki FETÖ üyelerine yönelik etkili bir işlem yapılamadı. Yeni düzenlemenin 8. Maddesi bu konuya çözüm getiriyor. Buna göre: "Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atar ve görevlerine son verir. Üst kademe kamu yöneticilerini atar, görevlerine son verir ve bunların atanmalarına ilişkin usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenler." Bu düzenleme, bu gibi örgütlenmelerle hızlı ve etkin mücadele imkanı sağlayacak.
Tayyip Enişer 22-03-2017 10:17

Cumhurbaşkanı %50 oy almadan seçilemiyor anladım ama sandıkta cb ve partilere ayrı ayrı oy atmayacak mıyız aynı gün içinde. Eğer bir parti %50 alamazsa ne olacak

MECLİS SEÇİMLERİNDE 2. TUR
Cumhurbaşkanı'nın birinci turda seçilememesi durumunda, partilerin aldığı oy oranlarına göre meclis oluşmuş olacak. Meclis seçimlerinde ikinci tur yapılmayacak.
Burak Akdemir 22-03-2017 00:18

6. maddede meclisin ve milletvekillerinin sadece bakanlara ve cumhurbaskanına soru sorabileceği sorusturma yapabileceği yazılmıs cumhurbaşkanına meclis tarafından herhangi bir soru sorulamayacak mı sorulamayacaksa sebebi nedir

Cumhurbaşkanına Soruşturma
Merhaba, Cumhurbaşkanı hakkındaki Meclis soruşturmaları Madde 9'da düzenleniyor. Buna göre: MADDE 9: 2709 sayılı Kanunun 105 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “E. Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu MADDE 105- Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilir. Meclis, önergeyi en geç bir ay içinde görüşür ve üye tamsayısının beşte üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilir. Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, Meclisteki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her siyasi parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak onbeş kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılır. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu iki ay içinde Meclis Başkanlığına sunar. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi halinde, komisyona bir aylık yeni ve kesin bir süre verilir. Rapor Başkanlığa verildiği tarihten itibaren on gün içinde dağıtılır, dağıtımından itibaren on gün içinde Genel Kurulda görüşülür. Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divana sevk kararı alabilir. Yüce Divan yargılaması üç ay içinde tamamlanır, bu sürede tamamlanamazsa bir defaya mahsus olmak üzere üç aylık ek süre verilir, yargılama bu sürede kesin olarak tamamlanır. Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim kararı alamaz. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkûm edilen Cumhurbaşkanının görevi sona erer. Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanır.” Bu düzenlemenin yanı sıra, Cumhurbaşkanı artık hükümet başı da olduğundan, kararnameleri, kararları ve uygulamaları doğrudan sivil yargıya taşınabilecek. Kararnamelerle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne, hükümet tasarrufları ile ilgili Danıştay'a dava açılabilecek. Sorunuz için teşekkürler, iyi günler.
İP'im ortada 21-03-2017 23:15

Yakın dönem KHKLarda enteresan denebilecek kararlar alınabiliyor! Başkanın buna benzer kararlar almayacağının garantisi var mı? Örnek: Etüt merkezleri kapatılacak diye KHK çıktı. Buna benzer bir KHK çıkartabilir mi? Kış lastiği zorunlu olacak diye KHK çıkartabilir mi? Yukarıdakiler ile ilgili KHK yayınlayabilir, diye biliyorum. Bu durum özgürlük kısıtlayıcı olmaz mı?

Cumhurbaşkanı Kararnameleri
Merhaba, Yakın dönem KHK'lar, Olağanüstü Dönem Kararnameleridir. Cumhurbaşkanı Kararnamelerinin böyle bir niteliği bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanı kararnamelerinin hangi nitelikleri taşıyacağını Madde 8'de bulabilirsiniz. Buna göre: Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir. Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle dördüncü bölümde yer alan siyasi haklar ve ödevler Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenemez. Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde, kanun hükümleri uygulanır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelir. Cumhurbaşkanı, kanunların uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilir." Sorunuz için teşekkürler.
Tayyip Enişer 21-03-2017 17:34

Yeni sistemde hükümet kurmak için %50 şartı aranıyor yazıyor. Bu da dolayısıyla koalisyon ihtimalini ortadan kaldırıyor. Peki hiçbir parti %50 oy alamazsa ne olacak?

2. TUR
Bu konu Madde 7'de düzenleniyor: "Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir."
Ayşe Yıldız 19-03-2017 12:22

Yeni sistemde başkan istediği kadar yardımcı atayabiliyormuş. Bu yardımcının neden sayısı belli değil?

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı
Hali hazır sistemde 5 başbakan yardımcısı var. AK Parti iktidarının yaklaşık 12 yılında bu kadroların yalnızca 4'ü kullanıldı. Cumhurbaşkanı yardımcılığı sayısına anayasa değişikliklerinde yer verilmemiş. Yardımcılık kurumu, başbakanlıktan yeni sisteme geçeceğinden, en fazla 5 Cumhurbaşkanı olacağı öngörülmektedir.
Murat topkara 16-03-2017 17:50

Ak Parti Döneminde bu aralar sosyal medyada yunanistan a Adalar verildiği hakkinda söylentiler var lütfen ayrıntılı bir şekilde yazarsaniz sevinirim

Kara Propaganda
Akıl dışı bir kara propaganda. Hükümetin ya da AK Parti'nin böyle bir yetkisi yok ki ! İtibar etmeyiniz. İddia sahiplerini ispata davet ediniz. Teşekkürler.
Enes Öz 15-03-2017 17:51

Her şeyi geçtim sevgili evetçi kardeşim, yargı üyelerinin (HSYK) siyasi merciler tarafından atanmasına nasıl bir açıklama getireceksin? 22 olan üye sayısının 13'e düşürülmesi, 4'ünün cumhurbaşkanı tarafından 2'si bakanlar tarafından (cumhurbaşkanının atadığı bakan) ve geri kalan 7 üyenin ise meclis tarafından (cumhurbaşkanının atadığı milletvekilleri) atandığı bir sistem kesinlikle diktatörlük sistemidir. Yargı biterse ülke biter. Hayır'lı günler dilerim.

HSK Atamaları
Evet 4'ü Cumhurbaşkanı tarafından ve kanunda belirlenen kurumlar ve kişiler arasından seçilerek atanacak, 7'si Meclis tarafından ve kanunda belirlenen kurumlar ve kişiler arasından seçilerek atanacak. Meclisin atayacağı üyeler için 3/5 üyenin onayı gerekiyor. Bugünkü milletvekili aritmeğine göre, en az 330 milletvekili. Dolayısıyla bir partinin veya bir kişinin tek başına atama yeterliliği yok. Sonucu meclis iradesi ve uzlaşma belirleyecek. Son derece demokratik bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Saygıyla...
Ercüment 15-03-2017 10:57

iyi günler. Bugüne kadar oyumu hep ak parti'ye verdim. kendimi bildim bileli de fethullah gülen ve cemaatini garipsemişimdir, ama büyüklerimiz eyvallah dedi diye bizde zamanında sustuk. farzı misal, cumhurbaşkanımız hakkın rahmetine kavuştuğunda, böyle bir örgütün planı üzerine bir başkan seçilirse ne olacak? türkiyemizi 5 yıl teröristler mi yönetecek? bunu engelleyecek bir yapı varmıdır? ya halk kandırılırsa? içimden evet oyu vermek geliyor ama bu sorular da kafamı karıştırmıyor değil. cevabınız için şimdiden teşekkürler

Yeni Sistem Çok Daha Güvenceli
FETÖ 40-50 yıllık bir projeydi. Güçlü bir iradenin olduğu bir dönemde, devleti ele geçirmek için harekete geçti ve kaybetti. Türkiye'ye benzer saldırıların olması bundan sonra da mümkündür. Ancak 15 Temmuz, milletin canı pahasına meseleye el koyacağını göstermiştir. Hali hazır sistem bu konuda çok daha arızalıdır. Darbeciler bu yüzden diledikleri zaman sisteme el koyabilmişlerdir. Elbette milletin bir kısmını aldatabilecekler olabilir. Yarısından fazlasını aldatabilmek ise imkansıza yakın bir durumdur. Farzı muhal böyle bir aldatma olsa meclisteki 600 milletvekilinin de aldatılmış olması gerekir. Zira kanun yapma gücü yeni sistemde de yalnızca meclisin elindedir. Gerekmesi durumunda milletin verdiği gücü geri alabilmesi ise en önemli güvencedir. O durumda seçim olmaz ki diyenler olabilir. 15 Temmuz'da da seçim yoktu. Selam ve muhabbetlerimizle...
Emrah Akçay 14-03-2017 15:08

Merhaba yeni önerilen sistemle alakalı 5 yıl kesin istikrar olacak bu ülkede istikrarsız dönemler son bulacak diyoruz ve artık öyle sürekli seçim yapılmayacak diyoruz. Diyelim ki 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı bundan önceki oy oranını aldı yani %52 aldı.Ak parti de 7 Haziran da ki gibi %41 oy oranıyla geldi.olabilir mi bence olabilir.peki sistem tıkanmaz mı ? Ak partinin karşısında bir blok oluşturup istedikleri kanunu meclis çıkarabilir mi?

Hükümet Sandıkta Kurulacak
Bugün meclisi ayrı hükümeti ayrı seçmiyoruz. Biz meclisi seçiyoruz. Hükümet meclisin içinden çıkıyor. 7 Haziran seçimlerinde bu yüzden problem yaşadık. Zira bu sistemde hükümeti kurmak için seçimi kazanmak yetmemektedir. Millet hükümeti doğrudan seçememektedir. AK Parti birinci oldu hükümeti kuramadı. Yeni sistemde hükümet sandıkta belli olmaktadır. Seçimden bir sonraki gün işe başlayacaktır. Meclisle hükümet bir birinden bağımsız olduğu ve seçildiği için herhangi bir hükümet problemi yaşanması ihtimali yoktur. Yeni sistem partili Cumhurbaşkanı adayına izin verdiğinden, seçilen aday ve meclis oylamasında, krize neden olacak bir fark oluşması da mümkün değildir.
Ali gümüş 10-03-2017 15:09

İktidar için farklı cumhurbaşkanı içinde farklı bir parti seçilirse o zaman da çift başlılık ve anlaşmazlık olmayacak mi

Çift Başlılık
Yeni sistem Yürütme ve Yasamayı kesin çizgilerle ayırıyor. Meclis'in görevleri belli. Cumhurbaşkanı'nın görevleri belli. Her iki kurum, kendi görevleri ile ilgili yaptıklarıyla değerlendirilecek. Bununla ilgili millete hesap verecekler. Meclis kanun, Cumhurbaşkanı icraat yapacağı için bir çift başlılık olmayacak. Şimdiki sistemde, hem başbakan, hem cumhurbaşkanı için benzer yetkiler tanımlandığından çift başlılık ortaya çıkıyor. Selamlarımızla.
Murat Güler 10-03-2017 14:37

Kanunları, meclis kaç vekil ile çıkartacak. Teşekkürler

Kanunlar İçin Gereken Çoğunluk
Meclis, Mecliste toplantıya katılanların yarısından bir fazlasıyla kanunlar çıkarılabiliyor. Meclis üye tam sayısının en az 1/3'ü ile toplanabiliyor. Yeni sistemde bu sayı 200 milletvekiline tekabül ediyor. Ancak bu sayı hiçbir şekilde toplam üye sayısının 1/4'ünden az olamıyor. Bu durumda en az 151 miletvekilinin kabulüyle kanun çıkarılabiliyor. Eğer toplantıda 600 milletvekilinin tamamı olursa, kabul oylarının en az 301 milletvekili olması gerekiyor. Toplantı 500 milletvekiliyle yapılmışsa 251 kabul oyu, kanun çıkarmak için yeterli oluyor.
HAYİR VERCEK ADAM 09-03-2017 14:53

Kardes koalisyon olmicak diyonuz yargilama olcak diyonuz peki kararnamelere ne diyecegiz?istedigi zaman kararname cikartip istedigini yapabilecek ve bunun yargilanmasi ise imkansiz!Yargilanabilmesi icin 400 civari milletvekiline ihtiyac var baskanin secilmesi demek zaten meclis cogunlunun o partiden olmasi demek o yuzden 400 cok buyuk bir rakam.Hadi diyelim gecti 17 AYM uyesinden 13 unu baskanin sectigi bir mahkeme onu nasil yargilayabilir??? Sizin cok sevdiginiz RTE belki bunu kotu niyetle kullanmayabilir ama ilerde ne olacak beni ikna eddbilirseniz evet diyecegim

Kararname AYM RTE Sonrası
Kararname konusu şöyle: 1- Kanunla düzenlenen her hangi bir şeyde Cumhurbaşkanı kararname çıkaramıyor. 2- Anayasa'da "kanunla düzenlenir" denilen konuların hiç birinde kararname çıkarılamıyor. 3- Temel hak ve özgürlükler konularında kararname çıkarılamıyor. 4-Kararname ve kanun arasında bir uyuşmazlık olursa kanun esas kabul ediliyor, kararname hükmünü kaybediyor. 5-Kararnameden sonra konuyla ilgili kanun çıkacak olursa, kararname hükmünü kaybediyor. Cumhurbaşkanı'nın çok kolaylıkla yargılanabilmesi doğru bir uygulama olmazdı. Ancak işlediği kesin olduğunda yargılama olmalı. Böyle bir durumda 400'ü bulmak zor olmayacaktır. Cumhurbaşkanı tarafından atanan Anayasa Mahkemesi üyeleri bir defada atanmıyor. Süreleri doldukça atanabiliyorlar. Hali hazırda Cumhurbaşkanı'nın görev süresi boyunca atayabildiği Anayasa Mahkemesi üyesi sayısı 1. FETÖ dolayısı ile yargılanan 2 üye için ise zorunlu olarak atama yaptı. Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ile ilgili temel bir değişiklik olmadığından şu an ne kadar güvenli ise gelecekte de o kadar güvenli olacaktır. Yönetimin çift başlılıktan kurtulmasına Recep Tayyip Erdoğan'ın ihtiyacı yok. Bilakis, ondan sonrası için düzenlemeye ihtiyaç var. Türkiye'nin zirvesinde hükümet krizleri yaşanmaması için bu şart. İleride hükümeti doğrudan millet kuracak. Yani bugün seçim olduğunda yarın hükümet iş başına geçecek. Bugünkü uygulamada en az 45 gün sürüyor. Milletin %50'sinden fazlasının kötü biri üzerinde uzlaşması imkansız düzeyinde. Bir detay, bu uygulama olsa idi 1 Kasım seçimlerinde AK Parti 1. Turda seçimi kazanamayacaktı. İkinci tur gerekecekti. Bunun için de daha fazla insanı ikna etmesi gerekecekti. Aday üzerinde toplumsal uzlaşma şartı, bahsettiğiniz riski ortadan kaldırıyor. Tercihiniz ne olursa olsun, hayat gönlünüzce olsun.
Rıza 09-03-2017 00:21

İngiltere'de 13.asırda (1215 de MAGNA CARTA LİBERTATUM ile) BÜYÜK FERMANLA kralın yetkileri sınırlandırılmıştır. Biz ise sekiz asır sonra bir kişiye (C.Başa) büyük ,olmadı daha büyük yetkiler veriyoruz. Demek ki hürriyet, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini hazmedememişiz. Fark burada.

Burada Kral Hiç Olmadı
Cumhurbaşkanı için yeni yetkiler ihdas edilmiyor. Cumhurbaşkanı ve başbakan yetkileri birleştiriliyor. Cumhurbaşkanının hali hazır anayasamızdaki yetkileri daha da kısıtlanıyor. Örneğin: Mevcut Anayasa'da Cumhurbaşkanı meclisi feshedebiliyor. Değişiklerden sonra ise sadece seçimleri yenileyebilecek. Eğer böyle bir karar alırsa kendi seçimi de yenilenecek. Hem seçim riski alacak, hem dönem kaybedecek. Ayrıca mevcut Anayasa'da cumhurbaşkanı vatana ihanet dışında herhangi bir konuda yargılanamazken, değişikliklerden sonra hem KARARLARI hem de ŞAHSI yargılanabilecek. Burası İngiltere değil. Burada kral hiç olmadı. Hiç olmayacak. Çünkü siz varsınız, biz varız. Millet var.
serkan cermikli 08-03-2017 18:25

misal secilecek cumhurbaskanı vatan millet iradesini hice sayıp kendi ve ailesine cıkar saglarsa ve mecliste 400 vekil gensoru icin imza asamasında meslici hükümsüz bırakırsa tutuklama yargılaması nasıl olacak

Böyle bir suçlama durumunda Cumhurbaşkanı seçimi yenileme kararı alamıyor.
Mustafa tombul 04-03-2017 14:59

Şimdi bütün yetkiler başkanlık sisteminin gelişi ile devlet başkanında olacak. Ve sayın cumhurbaşkanımızın bu görevi en mükemmel haliyle yerine getireceğine bütün kalbimle inanıyorum. Fakat hiç kimse başkanlık makamında kalıcı değildir,elbet bir gün sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi sona erecek. İşte o zaman devletin yeni başkanı R.T.E gibi başarılı bir siyaset ve dava adamı olmayabilir. Bu durumda yetkilerin tek bir kalemde olması tehlikeli olabilir mi?

Erdoğan'dan Sonra
Sayın Cumhurbaşkanı'nı var eden asıl etken millet iradesidir. Milletle bağını güçlendirdiği için millet de ona güç verdi. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan sonra da millet yeni liderini kendisi çıkaracak. Aslolan millettir, sistemdir, memlekettir. Düzenleme sayın Cumhurbaşkanı'ndan sonrası için daha önemli bir nitelik taşımaktadır. Cumhurbaşkanının değişmesiyle millet değişmeyecektir. Yeni Recep Tayyip Erdoğanlar, Allahın izniyle milletin içinden çıkacaktır.
Alkan demirtas 04-03-2017 14:27

550 millet vekili yetmiyor nede 600 oluyor ve 18 yaş neden 2.. millet olarak bu vekillerin maaşını biz ödüyoruz aldıkları maaş helal mi 3...bize devlet ne verdi yol verdi parayla hastanelerde kuyrukk bitti ilaç parayla muayene parayla neden 4..

Vekil Genç İş Aş İstihdam
Milletvekili oransal olarak milleti temsil ediyor. Avrupa'daki temsil oranı ortalaması 50.000 kişiye bir vekil. Türkiye'de nüfusun artmasıyla orantılı olarak milletvekili sayısı artırılıyor. Milletin meclisteki temsil gücünün artması olumlu bir gelişme. 18-25 yaş arasında 8 milyon genç var. Bu gençler mecliste temsil edilmiyor. Gençlerimize güven vermezsek, geleceğimizi kuramayız. Gençlere güvenmek ve gençlerin kendilerine güvenmesi Türkiye'ye iyi gelecek. Son 15 yılda Türkiye'deki yaşam şartları ve hizmetler konusunda olağanüstü bir gelişme yaşandı. Tabi ki bu gelişme yeterli değil. Yeni sistemin getireceği istikrarla bu gelişme de artacak. Aş, iş, istihdam hükümetin asıl konusu olacak. Saygılarımızla...,
Hakan 04-03-2017 13:10

Slm yenigetirilecek yönetim sistemiyle ülkenin tüm sorunlarının çözümlenmesi hedefleniyorsa şayet Vede 15 yıldır Ak partigüçlu biiktidara sahip olmuş vede olduğuna göre ve türkiyenin herhangi bisorunun cuzunmunedairadimatildiginda Akpartitarafindan vede tüm muhalefetten cuzumkonusunda serttepkialmadigina türe geçmiş ve suankizamanda ülkenin sorunlarının çüzümü konusunda Akpartiye en köstek olup en büyük engelligi yaratan hangi olusumpartikurulus kişi olusumdu

Sorunlar Durum Değişiklikler
Aleykum selam. Öncelikle bu mesele bir memleket meselesi. Yalnızca AK Parti meselesi değil. AK Parti özelinde bakacak olursak: Ahmet Nejdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı döneminde AK Parti'nin pek çok kararı veto edildi, 367 gibi bir skandala imza atılarak AK Parti'nin mecliste cumhurbaşkanı seçmesi engellendi, AK Partiye karşı 27 Mayıs e-muhtırası verildi, 15 Temmuz'da AK Parti hükümetine karşı darbe girişiminde bulunuldu. Bütün bunlara rağmen AK Parti elinden geleni yapmaya çalıştı. Pek çok hizmet yaptı. AK Parti 7 Haziran seçimlerinde %41 oy aldığı halde hükümeti kuramadı. Türkiye koalisyon görüşmeleri sırasında pek çok olumsuzluk yaşadı. Bunun sebebi, milletin hükümeti doğrudan seçememesi idi. Mevcut sistemde %41 oyun bile hükümet kurmaya yetememesiydi. Hali hazırdaki sistem sadece AK Parti için değil herkes için öngörülemeyen krizler barındırıyor. Hükümet aş, iş, istihdam, yatırımla ilgileneceğine sayısız ve gereksiz siyasi polemikle vakit geçiriyor. Önerilen sistemde millet, hükümeti sandıkta doğrudan kuruyor. Hükümet kurma işi bir günde bitiyor. Oysa mevcut sistemde %51 bile oy alsanız, hükümeti ancak 45 günde kurabiliyorsunuz. Milletin iktidarı sandıkta ve doğrudan belirlemesinin hepimiz için daha iyi olduğunu düşünüyoruz.
selahattin Gonca 03-03-2017 18:29

16 Nisan referandumda nerde oy kullanacagim

Oy Kullanma
Oy kullanacağınız yeri bilgilerinizi şu linke bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz. https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp
Orhan DÜZENLİ 03-03-2017 10:49

Yeni Sistemde Mecliste 600 milletvekili olacak. şuan ki sistemde başbakan yardımcıları dahil 27 bakan var. Cumhurbaşkanlığı sisteminde vekil olmayanlardan da bakan ataması yapılabilecek.Bu durumda parlamenter sayısında da değişiklik olmuş olmuyor mu? Maddelerde bu konu ile alakalı açıklama yok.

Milletvekilleri ve Bakanlık
Şu anki sistemde, bakanlar milletvekilleri arasından atanıyor. Hem bakan hem milletvekili olarak görev yapıyorlar. Yeni sistemde bir kişi hem milletvekili hem bakan olamayacak. 600 vekilin tamamı kanun, yasama ve denetim işlerini yapacak. Eğer bir milletvekili bakan olarak atanırsa, meclisteki milletvekili sayısı 1 kişi eksilmiş olacak.
Cahit keleş 02-03-2017 20:03

Nerde oy ko

Oy Kullanma
Nüfus bilgilerinizle şu adresten öğrenebilirsiniz. https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp
Yunus Emre Tahtalı 02-03-2017 15:10

Ben nerde oy kullanacağım

Oy Kullanma
Seçmen kaydınızı Gümüşhane'deki adresinize aldırmadıysanız, asıl ikamet adresinizde oy kullanabiliyorsunuz. Bilgilerinizi girerek nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp Öğrenim hayatınızda başarılar.
Öcal YILDIZ 01-03-2017 13:27

cumhur başkanlığı seçimi ile millet vekilli seçimi aynı gün yapılacak. Pekiyi cumhur başkanlarından hiç biri % 50'yi aşamaz ise ne olacak

2. TUR
Cumhurbaşkanı seçiminin birinci turunda, %50'yi aşan bir aday olmazsa, en çok oy alan iki adayın katıldığı ikinci turda Cumhurbaşkanı seçilecek. Madde 7 "...Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir..."
Muzaffer kaya 01-03-2017 08:57

Nerede oy kulanacağım

Oy Kullanma
İkamet ettiğiniz seçim bölgesinde oy kullanabilirsiniz. https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/ adresinden, nüfus bilgilerinizle, oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.
Komando_andı 01-03-2017 05:08

Mrb. Sırnak-silopide askerlik yaptım terhis olalı 3 yıl oldu dogru düzgün bi işim olmadı yalakalık da yapamadıgımz.. için malûmatimı sakının! Emekli amcalar emekli olduktan sonra da çalışıp gençlere yer vermemeleri mi söz konusu! yoksa bu işsizlik süregelen bi sorun mudur.? Sizce ben ne için evet demeliyim?

İş, Aş, İstihdam
Yeni sistemin, siyasette yaşanan günlük tartışmaları bitirmesini bekliyoruz. Böylece hükümetler asıl konuları olan iş, aş, istihdam meselelerine daha fazla yoğunlaşacak. Bu durum istihdam imkanlarını artıracaktır. Evet tercihinin bu neticesi inşaallah size de bir iş kapısı açar. Saygıyla...
Caner uyar 28-02-2017 15:48

Refarandum sonrasi evet cikarsa cumhur başkanı adayinin Türk olma şartı aranmayacagi dogrumu

Cumhurbaşkanının Türk vatandaşı olması anayasal şart
Cumhurbaşkanı seçilebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şart. Madde 7'de bu konu düzenleniyor: MADDE 7: 2709 sayılı Kanunun 101 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. \"A. Adaylık ve seçimi MADDE 101: Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilir. Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer. Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, sadece Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir. Seçimlerin tamamlanamaması halinde, yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin diğer usul ve esaslar kanunla düzenlenir.”
İlhan öztaş 27-02-2017 11:18

Şu aralar hayırcıların sıklıkla söylediği ve benimde kafamın takıldığı şey yeni sistemde cumhurbaşkanı isterse meclisi fes edecek kimse onu yargılayamayacak

Evet Platformu
Cumhurbaşkanı'nın meclisi feshetme yetkisi yok. Seçimleri yenileme kararı alabiliyor. Seçimleri yenileme kararı alması durumunda, kendisinin cumhurbaşkanlığı da bitiyor. Yeniden seçime gitmesi gerekiyor. Eğer bu kararı 2. döneminde alacak olursa, Cumhurbaşkanlığı bitiyor, bir daha aday olamıyor.
Hüseyin arslan 27-02-2017 09:46

Kirallikmi gelicek babadan oğlanı mi devam edecek yoksa her 5 yılda seçim olacakmi

Evet Platformu
Her 5 yılda bir seçim olacak. Millet hükümeti doğrudan seçecek. Bir anlamda milletin hükümeti kurulmuş olacak. Şimdiki durumda ise millet meclisi seçiyor, hükümet meclisin içinden dolaylı olarak çıkıyor. İktidarın babadan oğula geçmesi gibi bir ihtimal yok.
Abdullah Çapuk 26-02-2017 20:16

Her iki seçim birden yapılacak.İktidar için a partisinin milletvekil sayısı fazla fakat b partisinin lideri cumhurbaşkanı oldu bu durumda nasıl olacak.Hükümet A partisi Cumhurbaşkanı B aprtisindenmi olacak.

Evet Platformu
Böyle bir durum olabilir. Hali hazırda Belediye seçimlerinde benzer durumlarla karşılaşılıyor. Ancak bu demokratik bir durumdur. Yürütme ve yasamanın yetkileri belli olduğundan ve iki güç birbirinden bağımsız olacağından bu durumun işleyişe bir zararı olmayacak.
OKTAY KAYA 26-02-2017 08:07

Anayasa mahkemesi üyelerini kim seçecek özellikle askeri Yargıtay ve askeri yüksek idare tarafından önerilen üyelikler artık kim tarafından önerilecek ve genel anlamda Cumhurbaşkanının atadığı 17 üyenin 15 tanesinde bir değişiklik var mi 2 tanesini de TBMM atıyordu mevcut anayasada ?

Evet Platformu
Anayasa mahkemesi üyelerinin atamasında mevcut durum değişmiyor. Askeri mahkemeler kaldırıldığından, Anayasa Mahkemesi'ne atama yapamayacaklar.
Yusuf İşlek 24-02-2017 17:31

15 Nisan günü için uçak bileti aldım Referendumda güçlü bir türkiye için bende Evet demek istiyorum ama manisada ikamet ediyorum 16 nisan günü istanbulda olucam ne yapabilirim acaba nasıl kullanırım oyumu?

Evet Platformu
26 Şubat gününe kadar seçmen listeleri muhtarlıklarda askıda olacak. Bu süre içinde, İstanbul'da misafir olabileceğiniz biriyle, ilçe nüfus müdürlüğüne giderek misafir seçmen kaydı yaptırabilirsiniz. Bu durumda oyunuzu İstanbul'da kullanabilirsiniz. 26 Şubat'tan sonra böyle bir imkanınız yok.