Sakarya Meydan Muharebesi

MHP lideri Devlet Bahçeli uzunca bir süredir Türkiye siyaseti üzerinde etkin roller oynuyor. Özellikle iç barışın ve huzurun tesis edilmesiyle ilgili ne kadar dengeli bir söylem kurduğu en muhaliflerinin bile dikkatini çekiyor.

Sakarya Meydan Muharebesi
Bu içerik 221869 kez okundu.

Bahçeli, 7 Haziran seçimlerinin ardından kendisine Başbakanlık teklif edilmesine rağmen Hdp/Pkk çizgisiyle yan yana gelmeyeceğini belirterek bu teklifi reddetti. Bu net tavrının yanında HDP'li Ahmet Türk'ün insani gerekçelerle cezaevinden çıkarılması gerektiğini de söyleyecek kadar ilkeli olduğunu gösterdi.

Devlet Bahçeli'nin Ak Parti hükümetine dönük tavrı da aynı ölçüde tutarlı. Zaman zaman en ağır eleştirileri ortaya koymaktan çekinmeyen Bahçeli, zaman zaman da hükümete güçlü bir destek veriyor. Müzmin muhalifler ve nefret duygusuyla yaşayanların Bahçeli'nin bu tavrını anlamadığı ve ağır şekilde tahkir ettiği çok açık.

MHP lideri bu müzmin muhaliflerin baskısına rağmen ilkeli ve tutarlı olmayı sürdürüyor. 16 Nisan referandumunda net bir şekilde "Evet" diyeceklerini ve bunun "demokrasinin Sakarya Meydan Muharebesi" olacağını söyledi.

Peki neden Sakarya Meydan Muharebesi? Bahçeli'yi tanıyanlar bu benzetmenin rastgele olamayacağını iyi biliyor. Zaman geçtikçe herkes bu açıklamayı daha iyi kavramaya başladı. 15 Temmuz işgal girişimin ardından, Avrupa referandum sürecinde bugüne kadar görülmemiş nezaketsizlikte bir politik tutum sergiliyor. Türk Bakanların ülkelerine girişlerini yasaklıyor, devlet televizyonlarından hayır propagandası yapıyor, terör örgütlerinin toplantılarına ev sahipliği yapıyor.

Bütün bu açık ve düşmanca tutum bir kez daha ortaya koyuyor ki Sakarya Meydan Muharebesi bir kere yaşanmış ve bitmiş bir siyasi olay değil, bu topraklarda hiç bitmeyen bir savaştır. 

 

#MeseleMemleket #BirlikteEvet