Referandum Günlüğü (7 Nisan)

Bugünün öne çıkan köşe yazılarını sizler için derledik.

Referandum Günlüğü (7 Nisan)
Bu içerik 1762 kez okundu.

Mehmet Barlas / Sabah
Siyasi sözlüklerde artık "Kontrollü darbe" diye yeni bir kavram var... Hatırlanacağı gibi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçenlerde 15 Temmuz darbe teşebbüsünü "Kontrollü darbe" olarak nitelemişti. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ ya da CIA tarafından değil, bizzat darbenin hedef aldığı AK Parti iktidarı tarafından kontrol edildiğini iddia etmişti.

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2017/04/07/kontrollu-ve-kontrolsuz-darbeler-hangileridir

Melih Altınok / Sabah
Elindeki kadehi bile dökebileceğinden şüphe ettiğimiz tiplerin "evet" oyu verecek vatandaşı Yunan askeri gibi İzmir'den denize dökmekle tehdit etmesi ancak geyiklere konu oluyor.

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/melihaltinok/2017/04/07/son-duzlukte-her-turlu-rezillige-provokasyona-hazir-olun


Bülent Erandaç / Takvim
Darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ'nün olduğu çok net biçimde sayısız belge ve bilgiyle ortaya konulmuştur. Bu ortadayken Alman İstihbarat Başkanı'nın bir açıklama yapmasının anlamı şudur: FETÖ'nün darbe teşebbüsünün destekleyicilerinden birileridir bunlar, 'Bizim adamımız' anlamına gelir. Bu denklemde Kılıçdaroğlu milli değildir. CHP-Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne yönelik aleyhinde çalışmaları olan terör örgütlerine açıkça destek veren bazı vakıflarla çok ciddi ilişkileri söz konusudur."


http://www.takvim.com.tr/yazarlar/erandac/2017/04/07/kilicdaroglu-ve-derin-almanya


Ekrem Kızıltaş / Takvim
Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği kabul edilirse 'bütün yetkileri elinde toplayan kişi belediyeleri, muhtarlıkları hatta lokantaları da kapatacak' diyor, malum. CHP Genel Başkanlığı'nı ciddi ciddi düşünen isimlerden birisi olan Muharrem İnce'nin de genel başkanı ile aynı kanaatte oluşu şaşırtıcı.

http://www.takvim.com.tr/yazarlar/ekrem-kiziltas/2017/04/07/kilicdaroglu-restoran


Okay Gönensin / Vatan
15 Temmuz kalkışmasıyla ilgili soru işaretleri ve tartışmalar devam ederken CHP genel başkanının getirdiği “kontrollü darbe” iddiasına Hükümet ağır tepki gösterdi.

“Kontrollü darbe” denildiği zaman “kontrol eden” tarafta Hükümet’in yer aldığı söylenmiş oluyor.

http://www.gazetevatan.com/okay-gonensin-1055684-yazar-yazisi--kontrollu-darbe-agir-bir-suclama/


Fuat Bol / Vatan
Asaletten nasibi olmayan insan, ekranda mal bulmuş Mağribi gibi sevinir ve fırsatını bulduğunu zannederek, içindeki ufunetini kusar!

CHP Konya milletvekili de, ekranı bulduğunda; merd-i kıpti misali, şecaatini arz ederken, sirkatini söyleyivermiş! Yani, sözde kahramanlıklarını anlatırken, hırsızlıklarını sergilemiş!

http://www.gazetevatan.com/fuat-bol-1055666-yazar-yazisi-kepazelik-/

Yalçın Akdoğan / Star
CHP, genel başkan değişiminden sonra FETÖ’nün tüm kumpas girişimlerinde bir numaralı propaganda birimi olarak faaliyet gösterdi. AK Parti ve Erdoğan bu örgütle mücadele ederken, CHP FETÖ’nün piyasaya sürdüğü malzemelere sarıldı. 15 Temmuz’da bu halin sürmesi mümkün olmayınca CHP bir süreliğine farklı bir pozisyondaymış gibi davrandı. Ancak FETÖ’nün de parçası olduğu konsorsiyum CHP’nin önüne yeni roller koymuş görünüyor. Adeta sürecin siyasi ayağı haline gelen CHP’nin siyasi ayak laflarıyla karalama kampanyası yapması bu rolün bir gereği...

http://www.star.com.tr/yazar/kumpasta-ikinci--perde-kuresel-kumpas-arayisi-yazi-1204768/

Hüseyin Gülerce / Sabah
‘Hayır’ bloğunda CHP, çam üstüne çam devirdi. Önce Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin özü olan “Yürütme, iki başlılıktan kurtuluyor. Artık yürütmenin başı cumhurbaşkanıdır, yeni sistemde başbakan yok” temel değişikliğini yok sayarak, “ya Başbakan başka, Cumhurbaşkanı başka partiden olursa” lafını etti. Ardından Yalova milletvekili Muharrem İnce, katıldığı bir TV programında;“Niye lokanta kapatılsın, niye muhtar kapatılsın? Nereye dayandırıyorsunuz? Gösterin bana..." şeklindeki soruya, duraksayıp, şaşkınlık içinde sağına soluna baktıktan sonra, “metni yanımda getirmedim. Okusak bile çok uzun sürer kimse anlamaz” cevabını verdi.

http://www.star.com.tr/yazar/evet-ruzgari-algi-anketlerini-dinlemiyor-yazi-1204760/Orhan Pekçetin / Diriliş Postası
Konya gibi Anadolu’nun bağrından milletin oyunu alıp vekil seçilmiş bir iğfal-i zihin millete, yani asıl olana yani temsil ettiklerine dönüp “Eğer ‘Evet’ verirseniz sizi denize dökeriz” diye tehditler savurabiliyor. Oysa milletin denize dökme hadisesini milli mücadelenin Olimpos’un çocuklarını denize dökmesiyle deyimleştirdiğini bilmeyecek kadar da mesnetsiz olabiliyorlar.

http://dirilispostasi.com/a-5712-chp-neden-mill-olamiyor.html

Hasan Öztürk / Yenişafak
Beni iyi dinle. “Mustafa Kemal'in askeriyim” diye efeleniyorsun. “Ben devrimciyim” diye naralar atıyorsun. Söyle bakalım, ispatla ulan, sen nasıl Mustafa Kemal'in askerisin?

Sen hangi emperyaliste hangi cümlelerinle ya da davranışınla meydan okudun, karşı durdun bi söyle hele bilelim; ulan..?

http://www.yenisafak.com/yazarlar/hasanozturk/millete-ulan-diyen-ulan-2037197


Hikmet Genç / Yenişafak

Öyle “Enkırmen eskisinin gazına geldim.., Salondaki güruhun cûşuhuruyla söyledim, geçti gitti…” diyerek mevzuyu kapatamasın Hüsnü…

 

http://www.yenisafak.com/yazarlar/hikmetgenc/izmir-olmaz-beni-karadenize-dok-husnu-2037201

 

#MeseleMemleket #BirlikteEvet