Konu Yine Türkiye

Hollanda'da yarın yapılacak seçimler öncesi Başbakan Rutte ve aşırı sağcı lider Wilders adeta “Türk Düşmanlığı” yarışı yaptı. İkilinin ilk kez karşı karşıya gelerek canlı yayında yaptıkları tartışmanın ilk konusu yine Türkiye’ydi.

Konu Yine Türkiye
Bu içerik 111514 kez okundu.

Başbakan Mark Rutte'nin yarınki seçimlerde en büyük rakibi olan Özgürlükler Partisi'nin ırkçı lideri Geert Wilders, anketlerde önde görünüyor. İkili canlı yayında kozlarını paylaşmak için ilk kez bir araya geldi. Yaptıkları tartışmanın ilk gündem maddesi yine Türkiye oldu.

 

Rutte: Türkler Durumu Tırmandırırsa Cevap Vermek Zorunda Kalırız

Hollanda Başbakanı Mark Rutte: "Nazizim benzetmesi ve faşist yorumları kesinlikle kabul edilemez. Bu sözün geri alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sanırım cumartesi günü yaptığımız Türk bakanın sınır dışı edilmesi eşi benzeri görülmemiş bir şeydi. Durumun daha da tırmanmasını istemiyoruz. Ama Türkler durumu tırmandırırsa cevap vermek zorunda kalırız." diyerek yine haddini aştı.

 

Wilders: Türk Büyükelçiyi Sınır Dışı Etmeliyiz

Irkçı lider Wilders de: "Türkler durumu daha da tırmandırıyor. Dün Türklerin Cumhurbaşkanı televizyonda, Hollanda'nın faşişt ve nazist olduğunu düşündüğünü tekrarladı. Onlar meydanı temizleyen kahramanların mahkemeye götürülmesini istiyor. Sayın Rutte, burada durup gerilimin tırmanmasını istemiyoruz dememeliyiz. Cevap vermek zorundayız. En azından Türk büyükelçiyi ve diğer konsolosluk çalışanlarını sınır dışı etmeliyiz." ifadeleriyle, kendisinin daha büyük bir “Türk Düşmanı” olduğunu ispat etmek ister gibiydi.

 

#MeseleMemleket #BirlikteEvet