Çıldırtan Yatırımlar

Türkiye’yi büyütecek yatırımlara açılan savaşın son halkası CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu oldu.

Çıldırtan Yatırımlar
Bu içerik 360413 kez okundu.

Gezi Parkı Olaylarıyla Başladılar

Gezi Parkı olayları ilk başladığında herkesin aklında, bir grup marjinal gencin bu parka sahip çıkmak istediği fikri vardı. Topçu Kışlası’nın yapılmasını engellemek istedikleri ve parkın doğal yapısını korumaya çalıştıkları düşünülüyordu.
Olayların çığırından çıkması ve devam eden günlerde yaşananlarla birlikte tüm bu olayların arkasında başka akılların çalıştığı anlaşıldı. Akıllarında yatan kirli oyunları gençlerle perdelemeye çalışanların asıl hedefleri 3. Havalimanı ve 3. Köprü’ydü. Bunun yanı sıra gözlerini diğer büyük yatırımlara dikmiş durumdaydılar. Bu dev atılımların ve büyük yatırımların yapılmasını istemediklerini açıkça ilan ediyorlardı. Kelimenin tam anlamıyla Yeni Türkiye’nin dev yatırımlarına karşı savaş açmışlardı.

 

Almanlar da Ordaydı

Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılan Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth aktif olarak olayları provoke ediyordu. Roth, eylemcilere her türlü lojistik desteğin sağlanması için çalışıyordu. Almanların bu gayretleri elbette 3. Havalimanı ile ilgiliydi. Aynı Roth, referendum süreci devam ederken yine sahnede boy göstermeye başladı. Roth, sosyal medya hesabından yayınladığı bir fotoğrafla tarafını belli etti. Elinin içine Almanca  “Nein” (Hayır)  yazan Roth, açıkça “hayır” propagandası yürütüyor.

 

“Artık iki kuleden ibaret”

7 Haziran seçimleri sonuçlanmış AK Parti seçimlerden %41 oy alarak birinci parti olarak çıkmıştı. CHP, MHP ve HDP bir araya geldiklerinde hükümet kurabilecek çoğunluğu sağlıyordu. CHP’nin HDP ve MHP’yi hükümet çatısı altında buluşturma gayreti sonuçsuz kaldı. Aritmetiğe göre AK Parti bu oy oranıyla hükümeti tek başına kurabilecek çoğunluğa sahip değildi. Ülkedeki belirsizlik ortamını fırsat bilenlerin öncelikli hedefleri arasında yine 3. Havalimanı ve büyük yatırımlar vardı.

Doğan Haber Ajansı köprünün iki ayağının resmini şu spotla paylaşıyordu: “Artık İki Kuleden İbaret”...

 

Alman Gazeteciden İtiraf Gibi Yazı

Alman gazeteci Günter Wallraff’ın yazısının Türkiye ve Erdoğan hakkındaki kısmında: "Bundan 15 yıl önce Türk Cumhurbaşkanı’nın adını bilen tek Alman çıkmazdı. Şimdi Alman çocuklar Almanya'yı Merkel değil; Erdoğan yönetiyor sanıyor. Bunun tek açıklaması, Türkiye'nin güçlenip birçok konuda Almanya'ya rakip olmasıdır" diyordu.

Bu tespit yatırımlara aslında kimlerin karşı çıktığını belgeler nitelikteydi.

Türkiye’deki işbirlikçilerini aslında onlar harekete geçiriyor.

 

Bakın Bu Günlerde CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu Ne Diyor

 “Atatürk Havalimanı’na sadece 1,5 milyar avro daha harcasaydık, Dünya Ticaret Merkezi’nin bir kaç katı tıraşlansaydı, 2025 yılına kadar rahat rahat Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında yük dengesini dağıtarak işletebiliyorduk. 3. Havalimanı’na ihtiyacımız yoktu.”

Oysa 3. Havalimanının Türkiye’nin ihtiyacını karşılamaktan çok daha büyük bir anlamı var. Bunu bilmezden geliyorlar.

Cepheden saldırmaktan vazgeçseler de ısrarla Türkiye’yi büyütecek yatırımlara saldırmaya devam ediyorlar.

 

Güçlü Türkiye’nin Temelleri

Aşağıda listesini verdiğimiz her bir proje geleceğin güçlü Türkiye’sinin temellerini oluşturuyor. İş, aş ve gelecek anlamına gelen bu projelerin büyük kısmı kamu özel sektör işbirliği yöntemi ile devlet kasasından hiç harcama yapılmadan gerçekleştirildi, gerçekleştiriliyor. Bu projeler; Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azalması, lojistik geçiş üssü haline dönüşmesi ve kendi savunma sistemini geliştirmesi anlamına geliyor. Her bir proje iş, aş ve güçlü bir gelecek demek.

Bu yüzdendir ki uluslararası güç odakları Batı’da ve Doğu’da işbirlikçileri ile birlikte bu projelere engel olmaya çalışıyor.

 

Türkiye'nin Çıldırtan Projeleri

Sinop Nükleer Santrali

Akkuyu Nükleer Santrali

İstanbul - İzmir Otoyolu

Taarruz Uçağı (JSF)

Kanal İstanbul

3. Havalimanı

Marmaray

Haydarpaşa Limanı

Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Treni

Sivas - Kars YHT

Ankara - İzmir YHT

3. Köprü

ATAK Helikopteri

Yeni Tip Denizaltı

Ankara - Sivas YHT

Ulaştırma Uçağı

Avrasya Tüneli

M60 Tank Modernizasyonu

Mayın Avlama Gemisi

Sea Hawk Deniz Helikopteri

ALTAY Milli Tankı…

Ve daha pek çok yerli ve millî proje...

 

Dünya Ulaşım Ağının Merkez Üssü

3. Havalimanı ise saldırılan yatırımlar içinde başı çekiyor.

Bu yatırımla Türkiye;

2025 yılında milli gelirinin yüzde 4,9’una karşılık gelen 73 milyar TL’lik (20 milyar dolar) gelir elde edecek. Birleşmiş Milletler’e  (BM) göre bu rakam dünyanın birçok ülkesinin milli gelirini geride bırakıyor.

Havalimanı toplam proje alanı San Marino ülkesinin yüz ölçümünden daha büyük. 3.5 milyon metrekarelik birinci etap toplam inşaat alanı Monako’nun toplam alanının 1,7 katına denk geliyor. Tüm fazları tamamlandığında yolcu kapasitesi 200 milyon olacak.

3. Havaalanı tahminlerimizden çok daha büyük bir yatırım. Avrupa’nın merkezinin kaymasını temsil ediyor. Ülkemizi Dünya ulaşım ağının merkez üssü haline getiriyor.

 

Doğu’da da Batı’da da Aynı Odaklar

Türkiye’nin bu dev projelerine Batı’da algı yönetimi, toplumsal olaylar çıkarma gibi temel yöntemlerle saldıran odaklar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terör örgütleri ile işbirlikleri yaparak yatırımlara engel olmaya çalışıyor. Kaçırılan işçiler, yakılan iş makinaları, yerle bir edilen şantiyeler… Tıpkı üçüncü havalimanını engellemeye çalıştıkları gibi doğudaki yatırımların da önünü kesmeye çalışıyorlar. Çünkü Türkiye’nin büyümesini engellemeye çalışanlar, Doğu’da da Batı’da da aynı odaklar.

 

#ÇıldırtanProjeler #GüçlüTürkiyeİçinEvet #GeleceğimizİçinEvet