Beni De Tutuklayacak Mısınız?

Eski İsveç Başbakanı Carl Bildt, Avrupa’daki skandallarla ilgili sert konuştu. Avrupa’nın Türk yetkililere karşı takındığı tavrı eleştiren Bildt “Viyana’da İsveçlilere yönelik bir seçim mitingi düzenlersem beni hapse mi atacaksınız?” dedi. Avrupa’nın yasakçı tutumuna bir tepki de Portekiz eski AB bakanından geldi.

Beni De Tutuklayacak Mısınız?
Bu içerik 120338 kez okundu.

Türk yetkililerin toplantılarına yasak koyan Avrupa ülkelerine, Avrupa Birliği’nin içinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Kıtadaki 4 milyondan fazla Türk’ün, 16 Nisan tarihinde yapılacak referandumla ilgili bilgilenme haklarının ellerinden alınmaması gerektiği fikrine, İsveç eski Başbakanı ve Portekiz eski AB Bakanı’ndan destek geldi.

Avrupa’da yaşayan Türklerin, referandumla ilgili bilgi almalarının en önemli hakları olduğunu savunan İsveç eski Başbakanı Bildt, Avrupa’ya karşı sert bir tavır takındı. Bildt; Avrupalı bazı ülkelerin faşizan tavırlarının; özgürlükler, ifade ve toplanma hürriyeti açısından çok büyük sıkıntılar doğuracağını ifade etti. İsveç eski Başbakanı “Viyana’da İsveçlilere yönelik bir seçim mitingi düzenlersem beni hapse mi atacaksınız?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Haksızsınız

Portekiz eski AB Bakanı Bruno Macaes yaşanan gelişmelerle ilgili, “Yasakları açıklayacak tek bir haklı neden bile yok.” dedi. Avrupa’nın yasakçı tavrının, AB’nin savunduğu özgürlükler meselesiyle çeliştiğini ve bu durumun büyük sıkıntılar doğurabileceğinden bahsetti.

 

#MeseleMemleket #BirlikteEvet