7 Haziran Kabusu

AK Parti, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerden birinci parti olarak çıktı. Ancak yüzde 41 oy almasına rağmen hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşamadı. Sistemin hiçbir partiye iktidar vizesi vermemesi ve seçim sonrasında yaşanan tartışmalar 45 günlük fetret devrini de beraberinde getirdi.

7 Haziran Kabusu
Bu içerik 213880 kez okundu.

7 Haziran seçimleri sonucunda Ak Parti 55 ilde birinci parti olurken toplamda 258 milletvekili çıkardı. Fakat yüzde 41 oy almasına rağmen hükümeti kuracak yeterli sayıya ulaşamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet kurma görevini birinci partinin genel başkanı Ahmet Davutoğlu’na verdi. Ancak Davutoğlu’nun temasları sonucu hiçbir partiyle anlaşma sağlanamadığından hükümet kurulamadı.

Bu belirsizlik durumu tam da eski Türkiye aktörlerinin istediği ortamdı. Hükümet bir türlü kurulamadı. “3. Köprü, iki beton kuleden ibarettir” ifadeleri ihanet medyasının manşetlerini süslemeye başladı. Türkiye’nin etrafında ateşten bir çember oluşturan ve en ufak zaafını kollayan düşmanlar bir bir meydana çıktı. Çatışmalar başladı, bombalar patladı… Kan aktı, gözyaşı aktı… Hükümetin bir türlü kurulamaması nedeniyle adeta bir fetret devri yaşandı.

 

Umutları Suya Düştü

Davutoğlu, aldığı görevi, anayasadaki kırk beş günlük sürenin dolmasına beş gün kala Cumhurbaşkanına iade etti. TBMM Başkanlık Divanı seçiminden sonra kırk beş gün içinde yeni bakanlar kurulunun kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasanın 116. maddesinde yer alan yetkiye dayanarak, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Ve Başbakan Davutoğlu, geçici bir seçim hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı ve doğru tavrı neticesinde ellerini ovuşturanların umutları suya düştü. 1 Kasım seçimlerinden zaferle ayrılan Ak Parti, tek başına iktidara gelerek bu fetret devrini bitirdi. Fakat akıllarda “ya yeniden 7 Haziranlar yaşarsak…”, “ya yeniden koalisyonlara mahkûm edilirsek…” korkusu kaldı.

 

Hükümet Sandıkta Kuruluyor

Bu korku haklı bir korkudur. Mevcut sistem devam ederse ilk seçimde tekrarlanması mümkündür. Cumhurbaşkanlığı sistemi, böyle bir dönem yaşanması ihtimalini ortadan kaldırıyor. Çünkü iktidar olmak için %50 + 1 şartı gerekiyor. Böylece hükümet sandıkta kurulmuş oluyor.

 

#DünyanınİyiliğiİçinTürkiye #MeseleMemleket #BirlikteEvet