28 Şubatlar Bir daha Yaşanmayacak

Yeni hükümet sistemiyle birlikte; cumhurbaşkanının hükümet kurma görevini dilediğine verme yetkisi son buluyor. Bu durum, Türkiye’nin en karanlık günlerinin yaşandığı ve Türkiye’yi çöküşe götüren koalisyonlar döneminin başladığı 28 Şubat sürecinin bir daha yaşanmaması anlamına geliyor.

28 Şubatlar Bir daha Yaşanmayacak
Bu içerik 126778 kez okundu.

1997 Yılında Refahyol Hükümeti’nin sistematik baskılarla dağılması ve Cumhurbaşkanı Demirel’in eski partisi olan Doğruyol Partisi’nden 37 milletvekilini istifa ettirmesi; Türkiye açısından karanlık günlerin başlangıcı oldu. Hükümeti kurma görevi, Refah Partisi’nin ortağı Doğruyol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller’e verilmesi gerekirken, verilmedi. Cumhurbaşkanı, yetkisini kullanarak, hükümeti kurma görevini sıradan bir milletvekiline verdi.

Bu süreç, Türkiye’yi ekonomik çöküşe götüren koalisyonlar döneminin başlangıcı oldu. Zayıf koalisyonlar, ülkeyi geriye götürdü.

 

Güçlü Hükümetler Kurulacak

Yeni hükümet sistemiyle birlikte güçlü hükümetler kurulmasının yolu açılırken, ülkeyi kaosa sürükleyen koalisyonlar döneminin de tarih olması hedefleniyor. Bu durum, Türkiye’de karanlık günlerinin yaşandığı ve Türkiye’yi çöküşe götüren 28 Şubat ve benzeri süreçlerin bir daha yaşanmaması anlamına geliyor.

 

#MeseleMemleket #BirlikteEvet