20 Yaşında Emeklilik mi Olur?

18 yaşında vekil seçilen bir gencin prim gününü tamamlamadan ve emeklilik yaşını doldurmadan emekli olabilmesi hiçbir şekilde mümkün değil. Milletvekilleri de diğer tüm çalışanlar gibi hizmet yılı ve yaş koşuluna tabi. Yani 18 yaşında vekil olan bir gencin 20 yaşında emekli maaşı alabilmesi koskoca bir yalandan ibaret.

20 Yaşında Emeklilik mi Olur?
Bu içerik 391633 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sistemini düzenleyen Anayasa Değişikliği Kanun maddelerinden biri de, milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e indirilmesi. Muhalefet tarafından eleştirilen maddenin en çok gündeme getirilen başlığı ise “emeklilik”. Özellikle Kılıçdaroğlu’nun diline doladığı “emeklilik” meselesiyle ilgili yalan yanlış iddialar ortaya atılıyor.

Gençlerin 20 yaşında emekli olacağını söyleyen ve düzenlemenin bunun için yapıldığını savunan muhalefet, kasıtlı olarak bir algı operasyonu gerçekleştiriyor. Yeni düzenlemenin yalnızca 18 yaşındakileri kapsadığı düşüncesi yerleştirilmek isteniyor. Oysa bu düzenleme 18-25 yaş arasındaki 8 milyonu aşkın gencimizi ilgilendiriyor.

Dünyada en genç nüfusa sahip ülkelerden biri olmamıza rağmen, sayıları 8 milyonu aşan gençlerimizin Meclis’te temsil edilememesi bir an önce çözüme kavuşturulması gereken bir durum. Zira Avrupa’nın ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde seçilme yaşı 18’den başlıyor.

 

Hayırcılar Bile İnanmakta Zorlanıyor

“Hayır”cıların bile inanmakta zorlandığı bir diğer iddia da 20’li yaşlarında vekil seçilecek bir gencin 2 yılda emekli olacağı… Bu iddianın en aktif savunucusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu… Bir zamanlar SGK Genel Müdürlüğü yapmış birinin emeklilikle ilgili şartları bilmiyor olmasına pek ihtimal veremiyoruz. O zaman bu söylemlerin bir algı operasyonu, bir yanlış yönlendirme olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu giriş yıllarına göre emeklilik prim ve yaş şartlarını belirlemiştir. Doldurulması gereken yaş ve prim günleri milletvekilleri için de geçerlidir. 

Yani 18 yaşında vekil seçilen bir gencin prim gününü tamamlamadan ve emeklilik yaşını doldurmadan emekli olabilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Milletvekilleri de diğer tüm çalışanlar gibi hizmet yılı ve yaş koşuluna tabidir. Yani 18 yaşında vekil olan bir gencin 20 yaşında emekli maaşı alabilmesi koskoca bir yalandan ibarettir.

 

#MeseleMemleket #BirlikteEvet